Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-3-2/06
z 24 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-3-2/06
Data
2006.02.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
dokumenty przewozowe
podatek od towarów i usług
transport


Pytanie podatnika
Czy do wystawionej faktury VAT za wykonaną usługę transportu konieczne jest dołączanie jakichkolwiek dokumentów typu: list przewozowy, dowód dostawy itp. dokumentujące wykonanie usługi?



POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216§ 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06 stycznia 2006r. uzupełnionego pismem z dnia 24 stycznia 2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w sprawie czy do wystawianych faktur VAT za usługi transportowe na terenie kraju konieczne jest dołączanie dokumentów typu list przewozowy, dowód dostawy - stwierdza, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 06 stycznia 2006r. w kancelarii tutejszego Urzędu Skarbowego Spółka złożyła wniosek, a w dniu 25 stycznia 2006r. pismo uzupełniające wniosek w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Spółka dokonuje transportu towarów w kraju między dwoma magazynami jednej firmy.

Pytanie Spółki.
Czy do wystawionej faktury VAT za wykonaną usługę konieczne jest dołączanie jakichkolwiek dokumentów typu: list przewozowy, dowód dostawy itp. dokumentujące wykonanie usługi.
Stanowisko Spółki.
Spółka uważa że nie wymagane jest dołączanie do wystawionych faktur VAT żadnych dokumentów typu list przewozowy, dowód dostawy itp. dokumentujące wykonanie usługi.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Podatnika w jego indywidualnej sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.
Usługi transportowe objęte są szczególnym obowiązkiem podatkowym , który został określony w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W myśl tego przepisu w przypadku świadczenia usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty , nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług. Przy czym otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
Zasady fakturowania usług transportowych określa § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom , zaliczkowego zwrotu podatku , wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). Zgodnie z tym zapisem fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30 dnia przed powstaniem tego obowiązku.
Z ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych aktów wykonawczych do tej ustawy nie wynika bezpośrednio, iż do wystawionej faktury za wykonaną usługę transportu towarów w kraju należałoby dołączać dokumenty typu: dowód dostawy czy też list przewozowy.
Należy jednak podkreślić, iż w przypadku transportu ładunków m.in. taborem samochodowym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tych usług. Oznacza to, iż w przypadku tego typu usług (jeżeli podatnik otrzyma zapłatę w ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi) , decydujące znaczenie dla powstania obowiązku podatkowego ma moment otrzymania całości lub części zapłaty. Jeżeli jednak podatnik nie otrzyma zapłaty w ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstanie u niego 30 dnia od chwili wykonania usługi. Tak więc w przypadku gdy zapłata za wykonaną usługę przesuwa się w czasie, podatnik powinien ustalić moment, w którym mija 30 dzień od dnia wykonania usługi a momentem wykonania usługi transportowej jest dzień dostarczenia towaru do odbiorcy.
Wobec powyższego posiadanie dokumentu potwierdzającego dostawę towarów w kraju, który nie jest wymagany przepisami ustawy, ułatwiłoby właściwe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.


POUCZENIE
Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a§4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223p1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj