Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/136/112i/05
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/136/112i/05
Data
2005.06.29



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynności
opodatkowanie
spółka macierzysta


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności świadczonych przez Podatnika na rzecz spółki macierzystej.


Tutejszy organ podatkowy wskazuje, że stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą, na zasadach wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W myśl art. 5 pkt 4 wspominanej ustawy, oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Oddział może prowadzić działalność wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Ponadto jest on obowiązany do ustanowienia osoby upoważnionej w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego oraz do używania do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów "oddział w Polsce" (art. 86, 87 oraz 90 pkt 1 ww. ustawy).
Oddział zagranicznego przedsiębiorcy jest zatem podmiotem, za pośrednictwem którego zagraniczny przedsiębiorca podejmuje działalność w Polsce. Stąd dla podatku od towarów i usług, rejestracja oddziału podmiotu zagranicznego jako podatnika podatku od towarów i usług, jest równoznaczna z rejestracją podmiotu zagranicznego. Należy także zauważyć, iż oddział osoby zagranicznej nie posiada osobowości prawnej, nie nabywa praw, nie zaciąga zobowiązań we własnym imieniu i na rachunek własny, lecz w imieniu i na rachunek spółki macierzystej.
Biorąc pod uwagę tożsamość przedmiotową przedsiębiorcy zagranicznego i oddziału należy przyjąć, iż czynności wykonywane przez oddział na rzecz spółki macierzystej, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Uznaje się je bowiem jako czynności wewnątrzzakładowe (czynności wewnętrznego gospodarowania podmiotem).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj