Interpretacja Urzędu Celnego II w Łodzi
362000-RPA-0630-9/05/PB
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
362000-RPA-0630-9/05/PB
Data
2005.04.12



Autor
Urząd Celny II w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe


Słowa kluczowe
zwrot podatku akcyzowego


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika: Czy zgodnie z art. 79 ustawy o podatku akcyzowym, podatnik ma prawo obniżyć kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych na terenie kraju przy uwzględnieniu, iż eksport towarów jest zwolniony od akcyzy zgodnie z art. 23 ustawy o podatku akcyzowym, a art. 79 ustawy stanowi, iż obniżenie kwoty akcyzy przysługuje jedynie o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu towarów związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu?


PostanowienieNa podstawie art. 216, art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r., Dz. U. Nr 8, póz. 60 ) w związku z wnioskiem złożonym przez stronę w dniu 24.01.2005 r.- nie uznaję stanowiska wnioskodawcy zawartego we wniosku ( dotyczy punktu nr l).

UzasadnienieW dniu 24.01.2005 r. strona złożyła wniosek o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W dniu 28.01.2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego II w Łodzi wezwał stronę do uzupełnienia wniosku poprzez wniesienie opłaty skarbowej w wysokości 5 zł. Strona powyższe uzupełniła.Stan faktyczny: Podmiot jest producentem wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. Jednocześnie podmiot nabywa wyroby akcyzowe na terenie kraju, a następnie je eksportuje.Pytanie podatnika: Czy zgodnie z art. 79 ustawy o podatku akcyzowym, podatnik ma prawo obniżyć kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych na terenie kraju przy uwzględnieniu, iż eksport towarów jest zwolniony od akcyzy zgodnie z art. 23 ustawy o podatku akcyzowym, a art. 79 ustawy stanowi, iż obniżenie kwoty akcyzy przysługuje jedynie o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu towarów związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu... Stanowisko podatnika: Z uwagi na brzmienie art. 79 ustawy o podatku akcyzowym przy eksporcie towarów ( który zgodnie z art. 23 ustawy o podatku akcyzowym zwolniony jest z akcyzy ) można odliczyć akcyzę zawartą w cenach zakupionych towarów od akcyzy należnej.Odpowiedź: Producent wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych oraz podmiot dokonujący obrotu wyrobami akcyzowymi niezharmonizowanymi z zapłaconą akcyzą, może zwrócić się o zwrot akcyzy zapłaconej w cenie nabytego towaru na terenie kraju w przypadku dokonania eksportu, spełniając warunki określone w § 50a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego ( Dz. U. nr 97, póz. 966 ze zm.). Zwolnienie jest realizowane przez zwrot kwoty zapłaconej akcyzy.Zgodnie z brzmieniem § 50a ust. 2 wyżej wymienionego rozporządzenia, zwolnienie przysługuje podmiotowi, który:1) dokonał zapłaty akcyzy za wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium kraju;2) dokonał eksportu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych;3) posiada dokument zgłoszenia celnego potwierdzający wywóz wyrobów z terytoriumkraju poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej.Na podstawie ust. 3 wyżej wymienionego paragrafu, zwrot zapłaconej kwoty akcyzy następuje na pisemny wniosek podatnika, który jest składany do właściwego naczelnika urzędu celnego w ciągu roku od dnia dokonania eksportu.Do wniosku, zgodnie z ust. 4, należy dołączyć:1) dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju;2) dokument zgłoszenia celnego potwierdzony przez graniczny urząd celny;3) faktury i inne dokumenty potwierdzające dokonanie eksportu;4) informację o numerze rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrotzapłaconej akcyzy.Zgodnie z ust. 5 łączna kwota wnioskowanego jednorazowo zwrotu akcyzy w ciągu roku kalendarzowego w eksporcie wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych nie może być niższa niż równowartość 100 euro według kursu euro, o którym mowa w § 2 ust. 2 wyżej wymienionego rozporządzenia.Biorąc powyższe pod uwagę, orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie:Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie. Postanowienie, na które służy zażalenie Strona może złożyć do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi w terminie 7 dni od dnia doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj