Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
EDB/415-56/HZA/05
z 8 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EDB/415-56/HZA/05
Data
2006.02.08



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dochód z najmu
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy kwoty uzyskiwane za udostępnienie gruntu na przejazd i na przeprowadzenie kabli energetycznych można zaliczyć do przychodów z najmu?


W dniu 18.11.2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii zaliczenia uzyskiwanych miesięcznych czynszów za najem gruntu do przychodów z najmu.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatniczka posiada grunt, którego część na podstawie stosownej umowy udostępnia sąsiadowi na przejazd, jak i na przeprowadzenie kabli energetycznych. Z tego tytułu otrzymuje miesięczne czynsze, które opodatkowuje jako przychód z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20%.

Przepis art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) wymienia jako źródła przychodów, oprócz pozarolniczej działalności gospodarczej (ust. 1 pkt 3), również najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (ust. 1 pkt 6).

Równocześnie, zgodnie z brzmieniem przepisu art. 14 ust. 2 pkt 11 cyt. ustawy, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zalicza się, między innymi, przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Z przywołanych regulacji wynika, że możliwe jest osiąganie dochodu z najmu lub dzierżawy świadczonych w ramach działalności gospodarczej jak i z umowy najmu lub dzierżawy jako odrębnego źródła przychodów. Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są składniki majątku nie związane z działalnością gospodarczą, nie stanowią przychodów ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3, tzn. z pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6, tzn. z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych o podobnym charakterze.

Podkreślić należy, iż przepis art. 5a pkt 6 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, definiuje pozarolniczą działalność gospodarczą jako działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4 - 9.

W ocenie organu podatkowego udostępnienie gruntu sąsiadowi na podstawie stosownej umowy na przejazd, jak i na przeprowadzenie kabli energetycznych i otrzymywanie z tego tytułu miesięcznych opłat nie jest działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany. Z opisu stanu faktycznego nie wynika również aby wnioskodawczyni prowadziła w opisanym zakresie działalność gospodarczą. Zatem przychodów z powyższego tytułu nie można zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 i art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Omawiane przychody stanowią natomiast przychody ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 6 obejmującego m. in. przychody z najmu i dzierżawy.
Jak wynika z wniosku, podobne stanowisko w kwestii kwalifikacji rozważanych przychodów zajęła podatniczka.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj