Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szamotułach
ZN-DF-I/4111-16/06
z 8 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZN-DF-I/4111-16/06
Data
2006.03.08



Autor
Urząd Skarbowy w Szamotułach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
cena nabycia
podatek ryczałtowy od sprzedaży nieruchomości
przeniesienie prawa własności
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nieruchomości, jeżeli własność tej nieruchomości została przeniesiona na podatnika przez pożyczkobiorców, w wyniku niedotrzymania terminu zwrotu pożyczki?


Podatniczka w roku 2000 udzieliła pożyczki osobom trzecim. W związku z niedotrzymaniem terminu zwrotu pożyczki, w celu odzyskania wierzytelności, podatniczka zawarła umowę odnowienia zobowiązania i umowę przeniesienia własności lokalu mieszkalnego, który należał do pożyczkobiorców. Z dniem podpisania aktu notarialnego, tj. 24.07.2000 r. pożyczkobiorcy przenieśli na podatniczkę własność tego lokalu. W dniu 15.11.2005 r. podatniczka zbyła powyższy lokal, składając w tutejszym organie podatkowym oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanego ze sprzedaży przychodu na własne cele mieszkaniowe. Zdaniem podatniczki, niewywiązanie się pożyczkobiorców z zawartej umowy pożyczki skutkowało nieodpłatnym przejęciem lokalu. Brak odpłatnej formy przeniesienia własności nieruchomości wyklucza obowiązek zapłaty 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu jego zbycia. Podatniczka uważa, że przejęcie lokalu nie jest źródłem uzyskania przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, co nie daje podstaw do stosowania treści art. 21 ust. 1 pkt 32 tej ustawy. Podatniczka wskazuje na analogię do przepisu zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d.

Stanowisko podatniczki należy uznać za nieprawidłowe. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że celem zawarcia umowy z dnia 24.07.2000 r. było skompensowanie wcześniej udzielonej pożyczki, która nie została zwrócona w terminie. Taki sposób rozliczenia się między stronami umowy nie oznacza, że umowa pozbawiona została elementu ceny, skoro wartość nieruchomości odpowiadała wysokości długu, czyli stanowiła cenę tej nieruchomości. Zapłatę ceny sprzedaży można określić nie tylko w pieniądzu lecz również przez inne określenie wartości, w tym między innymi przez zwolnienie z długu, czy też przez potrącenie wymagalnych wierzytelności.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Tak więc, w ocenie tutejszego organu podatkowego, przychód ze sprzedaży w dniu 15.11.2005 r. nieruchomości nabytej przez podatniczkę w dniu 24.07.2000 r., stanowi źródło przychodu w świetle wyżej wskazanego przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym, zgodnie z art. 28 ust. 2a ustawy podatniczka miała prawo, z którego skorzystała, do złożenie oświadczenia, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe.

Odnośnie wskazanej przez podatniczkę analogii do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), należy stwierdzić, że interpretacji przepisów prawa podatkowego nie można dokonywać w sposób rozszerzający. Zawarte w tym przepisie zwolnienie dotyczy ściśle określonych przypadków, tj. nabycia nieruchomości w drodze spadku lub darowizny, a więc w przedmiotowej sprawie nie może mieć zastosowania.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia będącego przedmiotem wniosku podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj