Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli
US.III-443/30/1/1/06 (1025_POS_51_59_69)
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-443/30/1/1/06 (1025_POS_51_59_69)
Data
2006.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
przekształcanie
rodzinna spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy małżonkowie prowadzący uprzednio "firmę małżeńską" a aktualnie posiadajacy odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej mogą dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług posługiwać się nadal numerem identyfikacji podatkowej jednego z małżonków?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 06.12.2005 r.dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług podatnika, który figurował jako przedsiębiorca w działalności gospodarczej na imię obojga małżonków.

W dniu 06.12.2005 r., do Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Jednostka zwróciła się do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie firmy małżeńskiej (na imię obojga małżonków). Małżonkowie od 14.10.2004 r. posiadają dwa odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej wydane przez organ rejestracyjny. Dla potrzeb podatku od towarów i usług firma posługuje się numerem identyfikacji podatkowej (NIP) męża. W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawyo swobodzie działalności gospodarczej małżonkowie pytają w zakresie podatku od towarów i usług: czy nadal będą mogli korzystać z dotychczasowego NIP-u małżonka dla rozliczania podatku VAT od wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej.

Małżonkowie w swoim wniosku zawarli własne stanowisko w tej sprawie twierdząc, że przy faktycznie wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej, bez formalnie zawiązanej spółki cywilnej, w zakresie podatku od towarów i usług nie ma przeszkód aby podatnikiem był ten małżonek, który „użyczał” firmie swój numer identyfikacji podatkowej.

Odnosząc się do treści pytania zawartego we wniosku, uznać należy, iż zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebądąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanych przez nich działalności gospodarczych (art. 4 ust. 2 cyt. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1808) organ ewidencyjny w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonków w oparciu o wspólny numer ewidencyjny wzywa każdego z nich do złożenia wniosku o zmianie wspólnego wpisu. W przypadku braku złożenia stosownego wniosku na organie ewidencyjnym spoczywa obowiązek wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej w terminie do 31 grudnia 2005 r.

Zgodnie natomiast z art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) organ ewidencyjny w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonków w oparciu o wspólny numer ewidencyjny wzywa każdego z nich do złożenia wniosku o zmianie wspólnego wpisu. W przypadku braku złożenia stosownego wniosku na organie ewidencyjnym spoczywa obowiązek wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej w terminie do 31 grudnia 2005 r.

Oznacza to, że w ewidencji działalności gospodarczej wyeliminowana została działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków zwanej „spółką małżeńską”.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Na gruncie ww ustawy status prawnopodatkowy małżonków określany jest w zależności od przyjętej przez nich formy prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, małżeństwo prowadzące wspólnie działalność gospodarczą, niemającą w związku z prowadzeniem tej działalności zawiązanej spółki cywilnej, nie może być traktowane jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej. Jeżeli zatem małżonkowie w omawianej sytuacji nie zawarli umowy spółki cywilnej, to zgodnie z zasadami ewidencji i identyfikacji podatników, określonymi w ustawie o NIP, na każdym z małżonków – jeżeli każdy z nich zachowuje status niezależnego podatnika – spoczywa obowiązek ewidencyjny, w tym obowiązek wystąpienia o nadanie odrębnego NIP. Jeżeli małżonkowie prowadzący wspólną działalność nie zawiążą spółki cywilnej, to podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten, kto dokona zgłoszenia rejestracyjnego dla celów tego podatku, drugi zaś małżonek podatnikiem nie jest, mimo, że działalność podlegającą opodatkowaniu małżonkowie prowadzą wspólnie.

Reasumując, pomimo przekształcenia wspólnego wpisu małżonków prowadzących działalność na imię obojga (bez zawiązania spółki cywilnej) w dwa odrębne wpisy możliwe jest nadal utrzymanie dotychczasowych zasad opodatkowania VAT – tzn. jeżeli małżonkowie nadal bądą prowadzić wspólną działalność, bez podpisania umowy spółki – to podatnikiem VAT będzie nadal jeden z nich – ten który zarejestrował się dla celów podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

W/w interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj