Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PP-443/104/05/P/42/06
z 27 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/104/05/P/42/06
Data
2006.02.27



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
aport
nadwyżka podatku od towarów i usług
następstwo prawne
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego możliwości rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji dla celów podatku od towarów i usług Spółdzielni, w przypadku wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółdzielni do spółki z o.o.


UZASADNIENIE

Sp.z o.o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego możliwości rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji dla celów podatku od towarów i usług Spółdzielni, w przypadku wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółdzielni do spółki z o.o. Wnioskodawca w w/w piśmie zajął stanowisko, iż ma prawo do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z poz. 55 deklaracji VAT-7 Spółdzielni, wykazując kwotę nadwyżki w poz. 39 pierwszej deklaracji VAT-7 Spółki.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia objęła udziały w Spółce z o.o. pokrywając je wkładem niepieniężnym w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.) prowadzonego przez Spółdzielnię. Kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym została przeniesiona bilansem do Spółki.

Następstwo prawne na gruncie prawa podatkowego wynika z przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn.zm.). Na podstawie art. 93 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa osoba prawna (zawiązana) powstała w wyniku łączenia się:
1)osób prawnych,
2)osobowych spółek handlowych,
3)osobowych i kapitałowych spółek handlowych
wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.
Powyższa zasada na podstawie § 2 w/w przepisu odnosi się również do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:
1)innej osoby prawnej (osób prawnych),
2)osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).
Następstwo prawne na gruncie prawa podatkowego obejmuje także:
1)osoby prawne, które zostały zawiązane (powstały) w wyniku:
a) przekształcenia innej osoby prawnej,
b) przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej (art. 93a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa)
2)osobowe spółki handlowe zawiązane (powstałe) w wyniku przekształcenia:
a) innej spółki nie mającej osobowości prawnej,
b) spółki kapitałowej,
c) spółek nie mających osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa (art. 93a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa),
d) łączenia się i przekształcenie komunalnych zakładów budżetowych (art. 93b ustawy Ordynacja podatkowa).

Ponadto zgodnie z art. 93c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Na podstawie § 2 powyższe stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W wyżej wymienionych przypadkach dochodzi do sukcesji prawnopodatkowej, która wiąże się m.in. z tym, iż nowo powstały podmiot ma prawo do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przysługującej jego poprzednikowi. W przypadku wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółdzielni do spółki z o.o. nie dochodzi do przekształcenia przedsiębiorstwa, które prowadziłoby do sukcesji praw i obowiązków w sferze prawa podatkowego na powstałą osobę prawną.

Prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wiąże się ściśle z danym podatnikiem podatku od towarów i usług. Uprawnienie to nie może być przenoszone pomiędzy różnymi podmiotami w drodze zawartych pomiędzy nimi umów cywilnoprawnych. Przepisy ustawy Ordynacja podatkowa wskazują sytuacje, w których następuje sukcesja na gruncie prawa podatkowego, jednakże stan faktyczny przedstawiony w piśmie Wnioskodawcy nie mieści się we wskazanych przepisami przypadkach następstwa prawnopodatkowego.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż sp. z o.o. nie ma prawa do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji dla celów podatku od towarów i usług Spółdzielni, w przypadku wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółdzielni do spółki

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie uznaje za nieprawidłowe stanowisko Strony zawarte we wniosku dotyczące prawa do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji dla celów podatku od towarów i usług Spółdzielni, w przypadku wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółdzielni do spółki działającej z o.o.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj