Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415-01/03/06
z 17 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415-01/03/06
Data
2006.01.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
pozarolnicza działalność gospodarcza
tłumacz


Pytanie podatnika
Czy podatnik uzyskujący przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności tłumacza przysięgłego na rzecz podmiotów nie będących osobami fizycznymi jest obowiązany opłacać podatek dochodowy na zasadach dotyczących przedsiębiorców, czy też ma prawo opłacać podatek na zasadach dotyczących osób uzyskujących przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) – uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa - „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W złożonym w tutejszym organie podatkowym wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zwrócił się Pan z prośbą o określenie, czy podatnik uzyskujący przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności tłumacza przysięgłego na rzecz podmiotów nie będących osobami fizycznymi jest obowiązany opłacać podatek dochodowy na zasadach dotyczących przedsiębiorców, czy też ma prawo opłacać podatek na zasadach dotyczących osób uzyskujących przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

Jest Pan biegłym tłumaczem wykonującym zlecenia głównie na rzecz sądów, prokuratur, czasami na rzecz przedsiębiorców. Z tytułu świadczonych usług wystawia Pan rachunki i otrzymuje wynagrodzenie w kwotach brutto wykazanych w rachunkach. Z Urzędem Skarbowym rozlicza się Pan sam przysyłając comiesięcznie deklarację o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-53). Ustalając wysokość dochodu stosuje Pan koszty uzyskania, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (50%). Nie jest Pan zarejestrowany w gminnej ewidencji działalności gospodarczej.

Według Pana oceny działa Pan zgodnie z przepisami, ponieważ jako osobie wykonującej zawód tłumacza przysługuje Panu prawo rozliczania się w wyżej wskazany sposób ze względu na to, że to co Pan wykonuje kwalifikuje się jako działalność wykonywana osobiście, a nie jako działalność gospodarcza.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa – udziela poniższej informacji :

Dla celów podatku dochodowego, poszczególne źródła przychodów podlegające opodatkowaniu tym podatkiem wymienione zostały w art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Działalność wykonywana osobiście wymieniona została w ust. 1 pkt 2 wyżej wymienionego przepisu, zaś pozarolnicza działalność gospodarcza stanowi odrębne źródło przychodów wymienione w ust. 1 pkt 3.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zdefiniowane zostało w art. 5a pkt 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powołanym powyżej przepisem pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza: działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto art. 3 pkt 9 cytowanej Ordynacji podatkowej stanowi, że za działalność gospodarczą rozumie się każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców.

Natomiast rodzaje przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały wymienione w art. 13 pkt 1-9 tejże ustawy. W myśl wyżej wymienionego przepisu za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in.:

- przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym ( art. 13 pkt 6 cytowanej ustawy)

- przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej (art. 13 pkt 8 lit. a) cytowanej ustawy).

Treść cytowanych powyżej przepisów wskazuje, że działalność gospodarczą od działalności wykonywanej osobiście odróżnia nie tyle fakt realizowania osobiście działalności na rzecz określonego kręgu podmiotów, lecz zarobkowy, zorganizowany, określony administracyjno-prawnie i ciągły (powtarzalny i stały) charakter prowadzonej działalności gospodarczej i uczestnictwo w obrocie gospodarczym.

W świetle powyższego, działalność wykonywana osobiście może mieć charakter działalności gospodarczej. Jeżeli osobiście wykonywana działalność przybiera charakter zorganizowany i ciągły oraz zarobkowy - stanie się działalnością gospodarczą.

O tym czy mamy, czy też nie mamy do czynienia z działalnością gospodarczą, nie może decydować jedynie krąg odbiorców świadczonych przez podatnika usług, lecz cechy charakterystyczne tej działalności.

Dopiero wówczas, gdy z okoliczności faktycznych wynika, że określona działalność wykonywana osobiście nie ma charakteru działalności gospodarczej, podatnik realizujący czynności osobiście w okolicznościach określonych w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma możliwość korzystania z preferencyjnej - w stosunku do działalności gospodarczej - formy opodatkowania cechującej się:

1) zwolnieniem z obowiązku prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych

2) możliwością zastosowania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów, przy jednoczesnym uprawnieniu zastosowania rzeczywiście poniesionych kosztów, jeżeli przewyższają one koszty zryczałtowane

3) zwolnieniem z samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy

4) zwolnieniem z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jeżeli mamy zatem do czynienia z osobą fizyczną, która zarejestrowała się administracyjnie jako podmiot gospodarczy (przedsiębiorca) świadczący w sposób zarobkowy, zorganizowany i ciągły usługi - brak jest podstaw, aby różnicować jej opodatkowanie jedynie w zależności od tego, czy usługi te świadczy na rzecz tylko podmiotów gospodarczych.

W takim bowiem przypadku nie jest cechą istotną fakt, czy zleceniodawca, na rzecz którego wykonywana jest usługa, prowadzi działalność gospodarczą, czy też jej nie prowadzi. Istotną cechą charakteryzującą tę działalność, wymagającą równego opodatkowania świadczących ją podatników, jest charakter tej działalności, wskazujący, że zarówno dla odbiorców będących podmiotami gospodarczymi, jak i dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, świadczone usługi wykonywane są w celu zarobkowym w sposób zorganizowany, ciągły i zawodowy (stały), a więc w sposób znamionujący działalność gospodarczą.

Natomiast w przypadku, gdy podatnik świadczący usługi na podstawie zawieranych umów zlecenie lub umów o dzieło nie jest przedsiębiorcą mamy do czynienia z działalnością wykonywaną osobiście. W tej sytuacji - stosownie do art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - płatnik winien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 wyżej wymienionej ustawy oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) wyżej wymienionej ustawy. Tak obliczoną zaliczkę zmniejsza o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotnej pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 41 ust. 1a wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Obowiązek wpłacania zaliczek na podatek oraz składania deklaracji o wysokości uzyskanego w danym miesiącu dochodu (PIT-53) nie dotyczy podatników uzyskujących dochody z tytułu osobiście wykonywanej działalności, określonej w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którzy dochody z powyższych źródeł osiągają za pośrednictwem płatników.

Obowiązek, o którym mowa powyżej - stosownie do art. 44 ust.1a pkt 3 i ust.3a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wyłącznie podatników, którzy dochody z tytułu działalności wykonywanej osobiście uzyskują bez pośrednictwa płatników.

Odnosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne do sprawy będącej przedmiotem Pana zapytania stwierdzić należy:

Kwalifikacja uzyskiwanych przez Pana przychodów z tytułu wykonywanych czynności w charakterze tłumacza przysięgłego, zleconych Panu przez sądy, prokuratury, czy też realizowanych na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło jest uzależniona od charakteru tej działalności.

W przypadku, gdy przybiera ona charakter zorganizowany i ciągły (powtarzalny i stały) oraz zarobkowy powinna być uznana za przychody ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, a nie działalność wykonywana osobiście.

Natomiast, jeżeli świadczone przez Pana usługi tłumacza nie spełniają powyższych kryteriów, a zwłaszcza ciągłości (powtarzalności i stałości) - uzyskiwany przychód należy kwalifikować jako przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście.

W tym przypadku nie jest Pan obowiązany do składania miesięcznych deklaracji PIT-53 i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Zaliczki na podatek winny zostać pobrane przez płatników, za pośrednictwem których uzyskuje Pan przychody (Sądy, Prokuratury, przedsiębiorcy). Dochody z powyższego tytułu winien Pan wykazać w zeznaniu podatkowym, łącznie z dochodami z pozostałych źródeł przychodów.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie – postanowiono jak w sentencji, uznając przedstawione przez Pana własne stanowisko w sprawie – za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj