Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-150/05/06
z 27 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-150/05/06
Data
2006.02.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
czasopisma
nabycie wewnątrzwspólnotowe


Pytanie podatnika
Czy wewątrzwspólnotowe nabycie magazynu branżowego, nie posiadającego oznaczenia ISSN, podlega opodatkowaniu według stawki 7%?


We wniosku Spółka cywilna „XYZ” poinformowała, że jest producentem artykułów reklamowych, dodatków krawieckich, szewskich, kaletniczych i rymarskich. W trakcie pobytu na targach akcesoriów kaletniczych w Bolonii we Włoszech w październiku 2005r. Spółka dokonała zamówienia na prenumeratę magazynów branżowych, w tym jednego magazynu ukazującego się raz na kwartał oraz drugiego ukazującego się dwa razy w kwartale. W listopadzie Spółka otrzymała fakturę oraz zamówiony towar. Spółka, jak i dostawca są podmiotami zarejestrowanymi dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Sprowadzane magazyny zostały wytworzone metodą poligraficzną. Nie posiadają oznaczenia ISSN. Spółka nie posiada wiedzy jaki jest procentowy udział powierzchni przeznaczonej na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, a także jaki jest nakład publikacji.

Strona wystąpiła z zapytaniem, czy wewnątrzwspólnotowe nabycie czasopism podlega opodatkowaniu według stawki 7%

Według stanowiska Wnioskodawcy właściwą stawką dla wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowych czasopism jest stawka 7%, ponieważ analogiczne wydawnictwa w Polsce, jak np. prenumerowany przez Spółkę „Świat butów” (Wydawnictwo Informacje Branżowe) stosują stawkę podatku w wysokości 7%. Czasopisma te poświęcone są aktualnie panującym trendom w branży kaletniczej, szewskiej itp. Dzięki prenumeracie Spółka jest doskonale zorientowana, jakie towary produkować, aby pozyskać rynki zbytu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie po dokonaniu oceny prawnej stanowiska Strony uznał je za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku Nr 3 pod pozycją 49 zostały wymienione: gazety, magazyny, czasopisma o symbolu PKWiU 22.12, 22.13 - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.

W art. 146 ust. 1 pkt 3a ww ustawy postanowiono, że w okresie od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. do sprzedaży w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia czasopism specjalistycznych, zdefiniowanych szczegółowo w ust. 4 tego artykułu, stosuje się stawkę 0%.

Jak wynika z pisma Wnioskodawcy sprowadzane z Włoch magazyny branżowe nie posiadają oznaczenia ISSN tj. Międzynarodowego Standardowego Numeru Wydawnictwa Ciągłego (International Standard Serial Number), a ponadto Strona nie może określić procentowego udziału powierzchni magazynów, przeznaczonej na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.

Zaprenumerowane magazyny nie stanowią czasopism specjalistycznych w rozumieniu art. 146 ust. 1 pkt 3a ww ustawy. Nie spełniają również warunków, określonych w załączniku Nr 3 do ustawy. Wobec tego do wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru nie ma zastosowania stawka preferencyjna, ani w wys. 0 %, ani też w wysokości 7%.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie przedmiotowych magazynów podlega zatem opodatkowaniu według stawki podstawowej, określonej w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj