Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PP/443-60/2/05
z 28 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-60/2/05
Data
2005.07.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
powstanie obowiązku podatkowego
przedpłaty


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu 100% przedpłaty dotyczącej dostawy wewnątrzwspólnotowej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 28.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem złożonym w tut. organie w dniu 28.06.2005 r. zwrócił się Pan jako przedsiębiorca o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania 100% przedpłaty, dotyczącej dostawy wewnątrzwspolnotowej w sytuacji, gdy 100% przedpłatę otrzymał Pan 29 czerwca 2005 r., a dostawa nastąpi 20 lipca 2005 r.

Zgodnie z Pana stanowiskiem:

obowiązek podatkowy wynikający z wyżej opisanej wewnątrzwspolnotowej dostawy powstanie w miesiącu lipcu.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia28.06.2005 r. tut. organ zauważa:

Stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega, między innymi, wewnątrzwspólnotwa dostawa towarów.

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (zwaną w dalszej części WDT), o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, w myśl art. 13 ust. 1 rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

W kwestii ustalenia terminu powstania obowiązku podatkowego odwewnątrzwspolnotowej dostawy towarów w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r., Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie wyjaśnia, iż ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756), znowelizowano m. in. treść art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisu art. 20 ust. 3, w przypadku, gdy przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Uchylony został zatem, obowiązujący do dnia 31.05.2005r., wymóg wynikający z art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2. Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku zaliczek na WDT otrzymanych po 31.05.2005r. uzależniony został zatem od momentu wystawienia faktury. Przepis § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) przewiduje obowiązek wystawienia faktury nie później niż siódmego dnia od dnia otrzymania zaliczki. Jednakże ze względu na brzmienie art. 20 ust. 3 ustawy należy przyjąć, że niewystawienie faktury w wyznaczonym 7 - dniowym terminie nie spowoduje automatycznie powstania obowiązku podatkowego. Powstawać on będzie zawsze dopiero z chwilą wystawienia faktury zaliczkowej, nawet jeżeli faktura ta zostanie wystawiona z uchybieniem ww. terminu terminu. Faktury, które rodzą obowiązek podatkowy z tytułu przedpłat na poczet WDT należy uwzględniać w deklaracjach VAT-7 w miesiącach powstania obowiązku podatkowego.

Zaznaczyć na marginesie należy, iż obowiązek złożenia zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu może wystąpić, ale dla innych potrzeb niż ustalenie obowiązku podatkowego. Stosownie bowiem do treści art. 87 ust. 3a ustawy do obrotu, o którym mowa w ust.3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie stwierdza, że Pana stanowisko zawarte w piśmie z dnia 28.06.2005 r. jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. organu, w terminie 7 dnia od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj