Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P1/443/15/06
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1/443/15/06
Data
2006.02.16



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
klub sportowy
sala
szkoła niepubliczna
wynajem


Pytanie podatnika
Dyrekcja Liceum zwraca się z zapytaniem o wysokość stawek podatku od towarów i usług w nw przypadkach. Liceum wynajmuje salę gimnastyczną na cele sportowe os. Prywatnym, prywatnej szkole i klubowi sportowemu na cele sportowe. Szkoła oświadcza, że świadcząc usługi związane ze sportem ( wynajem sali gimnastycznej) szkoła nie ma na celu dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski przeznacza na działalność szkoły. Szkoła uważa, że wynajem sali gimnastycznej na cele sportowe (PKWiU 92.61) jest opodatkowane 7% stawką podatku VAT – usługi w zakresie stadionów i innych obiektów sportowych.


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w zapytaniu z dnia 25.11.2005r. skierowanym do tut. Organu wynika, że szkoła wynajmuje salę gimnastyczną osobom prywatnym, szkołom prywatnym i klubom sportowym na cele sportowe. Zdaniem Strony wynajem sali gimnastycznej na cele sportowe sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.61 jako usługi w zakresie stadionów i innych obiektów sportowych opodatkowane są 7% stawką VAT. Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega miedzy innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Artykuł 8 ust. 1 ustawy określa natomiast, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Zagadnienie wynajmowania sali gimnastycznej należy rozpatrywać pod kątem zaklasyfikowania tej usługi w zależności od tego, komu wynajmowane jest pomieszczenie oraz w jaki sposób użytkowany będzie wynajęty obiekt, a także na jaki cel będzie wykorzystywany zysk osiągnięty z tego rodzaju działalności. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT zwalnia od podatku od towarów i usług świadczenie usług wymienionych w załączniku Nr 4 poz. 11 m in. usługi związane z rekreacją i sportem. Ustawodawca jednocześnie zaznaczył, ze powyższe zwolnienie może dotyczyć wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem, świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągnięcia zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

A zatem w przypadku wynajmowania sali gimnastycznej za odpłatnością osobom fizycznym na cele sportowe, które to usługi sklasyfikowane zostały przez Urząd Statystyczny w Łodzi ( pismo Nr OK-5672/KU-7643/2005 z dnia 27.12.2005r. ) w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 jako usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane i jednocześnie zgodnie z oświadczeniem Strony z dnia 01.02.2006r., że zysk z takiego wynajmu przeznaczony jest na działalność szkoły, wówczas będą to usługi zwolnione od podatku VAT. Natomiast w przypadku wynajmowania sali gimnastycznej innym podmiotom gospodarczym na cele ich działalności np. na rzecz prywatnej szkoły lub klubu sportowego, które to usługi sklasyfikowane zostały przez Urząd Statystyczny w Łodzi ( pismo Nr OK-5672/KU-7643/2005 z dnia 27.12.2005r. ) w grupowaniu PKWiU 70.20 jako usługi wynajmowania nieruchomości stanowiących majątek własny, podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych tj. zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT , czyli stawką VAT w wysokości 22%. W oparciu o przedstawiony przez Szkołę stan faktyczny zdaniem tut. Urzędu przedstawione we wniosku stanowisko Strony w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wynajmu sali gimnastycznej osobom prywatnym, szkołom prywatnym i klubom sportowym na cele sportowe należy uznać za nie prawidłowe. Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji. Informuję, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8, poz.60 j.t z późn. zm.) interpretacja, o której mowa w art, 14 a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy. W myśl art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji, (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14 b § 5 zdanie drugi, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się, nie stosuje się innych sankcji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj