Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-152/06
z 28 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-152/06
Data
2006.02.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
przekształcanie podmiotów
swoboda działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy w przypadku przekształcenia wspólnego wpisu małżonków do ewidencji działalności gospodarczej w dwa odrębne, możliwe jest kontynuowanie rozlicznia podatku VAT przez tego z małżonków, który był dotychczas zarejestrowany do podatku VAT, jeżeli forma prowadzonej działalności nie zostanie zmieniona?


W ww. piśmie Wnioskodawcy poinformowali, że prowadzą wspólnie działalność gospodarczą w formie tzw. firmy małżeńskiej bez zawartej umowy spółki cywilnej. Po rozdzieleniu jednego wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na dwa odrębne wpisy, forma prowadzonej działalności gospodarczej nie została zmieniona. Małżonkowie oświadczyli, że w ramach prowadzonej wspólnie działalności, posługują się w obrocie gospodarczym numerem identyfikacji podatkowej Pana S. K., który jest zarejestrowanym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług. Firma prowadzi jedne księgi rachunkowe.

Wnioskodawcy wystąpili z zapytaniem, czy małżonkowie prowadząc wspólną działalność bez zawiązania umowy spółki cywilnej, po przekształceniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na dwa odrębne, mogą kontynuować dotychczasowy sposób rozliczania podatku od towarów i usług w 2006r.

Według stanowiska Stron przekształcenie wspólnego wpisu małżonków, prowadzących razem firmę bez zawiązania spółki cywilnej, w dwa odrębne, nie spowoduje zmiany dotychczasowych zasad opodatkowania tej działalności.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie po dokonaniu oceny prawnej stanowiska Wnioskodawców w zakresie podatku od towarów i usług uznał je za prawidłowe.

W związku z wejściem w życie art. 68 ustawy z dnia 02.07.2004r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004r. Nr 173, poz. 1808) małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą na podstawie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, zostali zobowiązani do dokonania zmiany tego wpisu na dwa odrębne.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) status prawno-podatkowy małżonków jest natomiast określony w zależności od przyjętej przez nich formy prowadzonej wspólnej działalności gospodarczej. W przypadku nie zawarcia między małżonkami umowy spółki niemającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku od towarów i usług jest jeden z małżonków – osoba fizyczna (w tym przypadku zarejestrowana dla potrzeb tego podatku). W świetle przepisów art. 15 ust. 1 ww. ustawy (zawierającego definicję podatnika) jak i art. 96-98 (określającego obowiązek rejestracyjny) dokonanie przez małżonków odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej nie skutkuje automatycznie uznaniem drugiego z małżonków za podatnika i koniecznością jego odrębnej rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług.

Jeżeli zatem małżonkowie nie dokonują zmian formy prowadzonej działalności gospodarczej, nie ulegają zmianie dotychczasowe zasady rozliczania podatku od towarów. Tym samym podatnik zarejestrowany w zakresie podatku od towarów i usług (w tym przypadku Pan S. K.) jest w dalszym ciągu zobowiązany do rozliczania tego podatku

Niemniej jednak przepisy w/w ustawy o swobodzie działalności gospodarczej spowodowały, że z końcem 2005r. została wyeliminowana działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków, zwana „spółką małżeńską”, jako forma prowadzenia działalności gospodarczej. Decyzja w jakiej formie podatnicy będą dalej prowadzić działalność gospodarczą, czy w ramach zawiązanej spółki, czy też jako odrębni przedsiębiorcy, należała do podatników.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj