Interpretacja Urzędu Skarbowego w Górze
PDII.423/1/1/05
z 23 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII.423/1/1/05
Data
2005.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
dochód
działalność rolnicza
warunki zwolnienia


Pytanie podatnika
W roku 2005 Spółka prowadzi działalność rolniczą. Dochody z produkcji rolnej w roku 2005 przeznaczone są między innymi na inwestycję tj. budowę karczmy regionalnej, z której przychody (usługi gastronomiczne) będą uzyskiwane w roku 2006 i prawdopodobnie nie przekroczą 40% ogólnego przychodu Spółki. Natomiast w roku 2005 Spółka uzyskuje przychody wyłącznie z działalności rolniczej.W swoim piśmie Strona powołując się na art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku od osób prawnych wyraziła stanowisko, iż jej zdaniem w 2006 r. cały dochód Spółki (z działalności rolniczej i pozarolniczej) będzie zwolniony z podatku dochodowego, ponieważ przychód z działalności pozarolniczej nie przekroczy 40% przychodów ogółem.Natomiast w przypadku gdy przychód z działalności pozarolniczej przekroczy 40% przychodu ogółem opodatkowaniu podlegać będzie wyłącznie przychód z działalności gastronomicznej.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego, stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa X - przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2005 r., który wpłynął do tutejszego organu podatkowego w dniu 29 listopada 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych przewidywanych na rok 2006 dochodów Spółki z działalności rolniczej i pozarolniczej (gastronomicznej) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 29 listopada 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego, wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:
W roku 2005 Spółka prowadzi działalność rolniczą. Dochody z produkcji rolnej w roku 2005 przeznaczone są między innymi na inwestycję tj. budowę karczmy regionalnej, z której przychody (usługi gastronomiczne) będą uzyskiwane w roku 2006 i prawdopodobnie nie przekroczą 40% ogólnego przychodu Spółki. Natomiast w roku 2005 Spółka uzyskuje przychody wyłącznie z działalności rolniczej.
W swoim piśmie Strona powołując się na art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku od osób prawnych wyraziła stanowisko, iż jej zdaniem w 2006 r. cały dochód Spółki (z działalności rolniczej i pozarolniczej) będzie zwolniony z podatku dochodowego, ponieważ przychód z działalności pozarolniczej nie przekroczy 40% przychodów ogółem.
Natomiast w przypadku gdy przychód z działalności pozarolniczej przekroczy 40% przychodu ogółem opodatkowaniu podlegać będzie wyłącznie przychód z działalności gastronomicznej.
Ustosunkowując się do powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie art. 2 ust. 1 i 2 oraz art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo- fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1) miesiąc – w przypadku roślin,
2) 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
3) 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4) 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia.
W świetle art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy, wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej, w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12 - 14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60 % przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności. Wymienione zwolnienie stosownie do art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów. Zwolnienie to, stosownie do art. 17 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4e tej ustawy.
Tak więc, warunkiem koniecznym skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy jest, aby w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności, w pierwszym roku podatkowym działalności podatnika, udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12 - 14 ustawy, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60 % przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności. Wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą.
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka w roku 2005 uzyskuje przychody wyłącznie z działalności rolniczej. Zatem spełniony zostaje warunek konieczny do skorzystania w 2006 r. ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy (tj. co najmniej 60% przychodów Spółki pochodzi z działalności rolniczej). Jednakże ze zwolnienia tego Spółka może korzystać wyłącznie w części dotyczącej tych dochodów z działalności pozarolniczej, które zostaną przeznaczone na działalność rolniczą. Dochody z działalności pozarolniczej przeznaczone na działalność inną aniżeli działalność rolnicza, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Natomiast, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, są zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego od osób prawnych.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu -Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj