Interpretacja Urzędu Skarbowego w Parczewie
PP-443-3/06
z 21 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-3/06
Data
2006.03.21



Autor
Urząd Skarbowy w Parczewie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
koszt kwalifikowany
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy jest możliwe odzyskanie przez Gminę podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. Nr 8 poz. 60 – z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego, w związku z wnioskiem z dnia 10 marca 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w kwestii braku możliwości odzyskania przez Gminę podatku od towarów i usług, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, przedstawił następujący stan faktyczny:

Gmina składa wniosek o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej zadania „Zagospodarowanie centrum w Sosnowicy – etap I” w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich” w zakresie działania „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego” i wnosi o objęcie kosztami kwalifikowanymi kwot podatku od towarów i usług. Zakres rzeczowy robót przedmiotowej inwestycji obejmuje rozebranie istniejącego chodnika z kostki betonowej, wykonanie chodników z kostki brukowej, wykonanie trawników, wykonanie alejek z kruszywa łamanego, sadzenie żywopłotów, ścinanie drzew, ustawienie ławek i koszy, wykonanie zatoki postojowej.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535) obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego uzależnione są od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną. W przypadku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną – podatnicy mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, tym samym nie ma podstaw do zaliczenia tego podatku do kosztów kwalifikowanych. Czynnościami opodatkowanymi, o których wyżej są czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ww. ustawy o VAT, tj. m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art.15 ust. 6 ustawy o VAT stanowi, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Z powołanego przepisu wynika, że wykonywanie przez organ władzy publicznej, jak też urzędy obsługujące ten organ ustawowych zadań w ramach zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, wyłączone będzie spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, z wyjątkiem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W rozpatrywanej sprawie związek ze sprzedażą opodatkowaną nie istnieje, wykonane zadania nie będą służyć do wykonywania na rzecz mieszkańców odpłatnych usług podlegających opodatkowaniu, w związku z czym gminie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego bądź do zwrotu różnicy podatku.

Gmina nie może również zaliczyć nie odliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodu i skompensować go w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż nie jest podatnikiem tego podatku. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 – ze zm.) zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Zatem w przypadku realizacji ww. zadań podatek VAT nie jest w jakikolwiek sposób odzyskiwalny.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia – art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia – art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj