Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PDI-415/1/133/WŁ/28/05
z 20 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/1/133/WŁ/28/05
Data
2005.12.20



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
internet
koszty uzyskania przychodów
opłata abonamentowa
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
W miejscu zamieszkania podatnika na firmę zainstalowano łącze internetowe oraz telefon stacjonarny, który jest również wykorzystywany do celów prywatnych. W jaki sposób wliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone na opłacenie miesięcznego abonamentu z tytułu korzystania z internetu oraz telefonu stacjonarnego?


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04.10.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty abonamentowej za telefon i internet jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
W dniu 04.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 18.10.2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
We wniosku o wydanie pisemnej interpretacji oraz w piśmie uzupełniającym złożonym w tut. organie w dniu 19,10.2005 r. podniosła Pani, że prowadzi działalność gospodarczą jako cyt. „pielęgniarka w miejscu nauczania i wychowania” oraz wskazała, że w miejscu zamieszkania, na firmę zainstalowano telefon stacjonarny i łącze internetowe, które będą również wykorzystywane do celów prywatnych.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższego wynika, że o możliwości zakwalifikowania wydatków do kategorii kosztów uzyskania przychodów decydują łącznie dwie przesłanki:
- wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu i dotyczyć określonego źródła przychodu,
- wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków wyłączonych z kosztów na mocy art. 23 ust. 1 ww. ustawy.
Istotną przesłanką zaliczenia poniesionych przez Panią wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między tymi wydatkami, a osiągniętym przychodem. Należy przy tym pamiętać, że ciężar dowodu – co do wykazania tego związku spoczywa na podatniku, który z tego faktu wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne.
Jeżeli zatem korzystanie z telefonu stacjonarnego i internetu w miejscu zamieszkania będzie konieczne dla prawidłowego funkcjonowania działalności i będzie to miało wpływ na przychody uzyskiwane przez Panią z tej działalności, to wydatki ponoszone na opłacanie miesięcznego abonamentu z tytułu korzystania z łącza internetowego oraz telefonu stacjonarnego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.
W przypadku korzystania z internetu i telefonu przez pozostałych członków rodziny oraz na cele nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w sytuacji braku możliwości rozgraniczenia rzeczywistych kosztów związanych z obsługą, wydatki związane z opłatami miesięcznego abonamentu z tytułu korzystania z internetu i telefonu stacjonarnego zainstalowanych w miejscu zamieszkania nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.
Odnośnie opłat za telefoniczne rozmowy służbowe tut. organ wskazuje, że powinny one przed kwalifikacją do kosztów uzyskania przychodów zostać wyodrębnione od opłat za rozmowy prywatne, w oparciu o wydruki komputerowe połączeń tzw. bilingi uzyskane od operatora sieci.
W przedstawionym stanie faktycznym, opłaty abonamentowe z tytułu korzystania z telefonu stacjonarnego i internetu w miejscu zamieszkania. w prowadzonej działalności gospodarczej nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów, zatem stanowisko Pani zawarte w zapytaniu należy uznać za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj