Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PP/443/2/06
z 10 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/2/06
Data
2006.01.10



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
media
nieruchomości
odliczenie podatku od towarów i usług
utrzymanie nieruchomości


Pytanie podatnika
Przedmiotem zapytania jest ustalenie, czy podatek zawarty w fakturach VAT, dokumentujących koszty związane z utrzymaniem części wspólnej nieruchomości podlega odliczeniu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1, §3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.11.2005 r., data wpływu do tut. Urzędu 1.12.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko dotyczące braku możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z kosztami utrzymania części wspólnej nieruchomości jest prawidłowe.

W dniu 1.12.2005 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Strona zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali, pobiera od właścicieli lokali zaliczki w formie bieżących opłat na poczet eksploatacji części wspólnej nieruchomości. Wnoszą oni również zaliczki na poczet zużycia we własnych lokalach energii, centralnego ogrzewania, centralnie ciepłej wody, zimnej wody, zrzutu nieczystości stałych i płynnych, jest to więc zużycie mediów na potrzeby wewnątrz wspólnoty. Powyższe nie jest czynnością świadczoną innemu podmiotowi, a zatem nie jest sprzedażą usług. Wspólnota uzyskuje przychód z wynajmu części wspólnej podmiotom spoza Wspólnoty, który traktuje jako opodatkowaną sprzedaż usług najmu.

Przedmiotem zapytania jest ustalenie, czy podatek zawarty w fakturach VAT dokumentujących koszty związane z utrzymaniem części wspólnej nieruchomości podlega odliczeniu. Wyrażono stanowisko, że podatek zawarty w fakturach VAT dokumentujących koszty związane z utrzymaniem części wspólnej nieruchomości nie podlega odliczeniu bowiem faktury te służą sprzedaży nieopodatkowanej, gdyż wpłaty właścicieli na utrzymanie części wspólnej nieruchomości oraz na media zużyte w lokalach wyodrębnionych nie stanowią obrotu.

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe, na podstawie następujących przepisów prawa:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Dlatego dla oceny prawa wspólnoty mieszkaniowej do odliczenia VAT naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących koszty związane z utrzymaniem części wspólnej nieruchomości istotne jest czy wykonuje ona czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, powołanej wcześniej, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionej przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Natomiast przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy). Zgodnie z przepisem art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności m.in. dokonanie sprzedaży. Pojęcie sprzedaży, dla celów podatku VAT zostało zdefiniowane w przepisie art. 2 pkt 22 ustawy, który stanowi: „ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W przyjętym rozwiązaniu, kiedy stroną umów o dostawę mediów jest wspólnota mieszkaniowa opłaty za media stanowią dla wspólnoty mieszkaniowej koszt. W kosztach tych partycypują właściciele wyodrębnionych lokali.

W świetle powyższego, czynność pokrycia przez członków Wspólnoty kosztów zarządu nieruchomością wspólną i kosztów związanych z utrzymaniem poszczególnych wyodrębnionych lokali nie jest usługą w rozumieniu klasyfikacji statystycznych, nie stanowi tym samym obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r.

Powyższe zostało obszernie uzasadnione w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle nr PP/443/1/2006 z dnia 5.01.2006 r. w którym uznano, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko dotyczące braku obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług wpłat właścicieli nieruchomości na utrzymanie części wspólnej nieruchomości oraz wpłat na media zużyte we własnych lokalach, jest prawidłowe. Oznacza to, iż wspólnota nie ma prawa do odliczenia podatku VAT związanego z utrzymaniem części wspólnej nieruchomości. W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj