Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/17/06
z 20 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/17/06
Data
2006.02.20



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
fakturowanie
usługi hotelarskie


Pytanie podatnika
Na podstawie artykułu 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) Spółka zwraca się z wnioskiem o wyjaśnienie odnośnie wysokości stawki podatku od towarów i usług, którą należy zastosować wobec podatnika oddającego pokoje hotelowe do odpłatnego używania, a nie świadczącego usług hoteliZe skierowanego do tut. Organu pisma wynika, że Wnioskodawca w trakcie wykonywania robót budowlanych poza swoją siedzibą zawarł z podmiotem prowadzącym biuro nieruchomości i wynajmu pokoi umowę usługi hotelowej w celu zakwaterowania swoich pracowników. Świadczenie usług hoteli objęte jest zgodnie z wykazem usług podanym w załączniku nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn.. zm.) 7% stawką podatku. Taka też stawka podatkowa zastosowana została wobec Wnioskodawcy. Wnioskodawca część prac budowlanych zlecił swojemu podwykonawcy i w związku z tym udostępnił mu odpłatnie część pokoi nieużywanych przez siebie. Z tego tytułu wnioskodawca dokonał analogicznego obciążenia swojego podwykonawcy jak biuro nieruchomości wnioskodawcę.Zdaniem Strony wobec podwykonawcy należy zastosować taką samą stawkę podatku jaka zastosowana została wobec Wnioskodawcy, czyli 7%.


Ze skierowanego do tut. Organu pisma wynika, że Wnioskodawca w trakcie wykonywania robót budowlanych poza swoją siedzibą zawarł z podmiotem prowadzącym biuro nieruchomości i wynajmu pokoi umowę usługi hotelowej w celu zakwaterowania swoich pracowników. Świadczenie usług hoteli objęte jest zgodnie z wykazem usług podanym w załączniku nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn.. zm.) 7% stawką podatku. Taka też stawka podatkowa zastosowana została wobec Wnioskodawcy. Wnioskodawca część prac budowlanych zlecił swojemu podwykonawcy i w związku z tym udostępnił mu odpłatnie część pokoi nieużywanych przez siebie. Z tego tytułu wnioskodawca dokonał analogicznego obciążenia swojego podwykonawcy jak biuro nieruchomości wnioskodawcę.Zdaniem Strony wobec podwykonawcy należy zastosować taką samą stawkę podatku jaka zastosowana została wobec Wnioskodawcy, czyli 7%.Zgodnie z art.5 ust.1 pkt1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn.. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art.8 ust.1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7.

Zgodnie z art.41 ust.2 w/w ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 139 przedmiotowego załącznika wymienione są usługi hoteli sklasyfikowane w grupowaniu 55.1 PKWiU, dlatego też usługa hotelowa świadczona na rzecz Wnioskodawcy korzysta z opodatkowania podatkiem od towarów i usług stawką w wysokości 7%.Grupowanie 55.1 obejmuje usługi w zakresie zakwaterowania, świadczone przez hotele i motele z restauracjami oraz bez restauracji. Wobec powyższego stosowanie stawki w wysokości 7% w tym przypadku jest związane z podmiotem ją świadczącym. W przypadku przedstawionym w niniejszym piśmie następuje odsprzedaż wcześniej zakupionych usług hotelowych, podmiot je świadczący pozostaje ten sam - zmienia się natomiast ich sprzedawca. Wobec powyższego stawka opodatkowania niniejszych usług hotelowych winna pozostać niezmieniona i w przypadku gdy jest świadczona przez hotel (motel) wynosić 7%. Mając na uwadze powyżej przytoczony stan prawny stwierdzić należy, iż stanowisko Jednostki jest prawidłowe; wobec podatnika odsprzedającego zakupione wcześniej usługi hoteli należy zastosować stawkę podatku w wysokości 7% zgodnie z art.41 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj