Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
IIUS-II-443/8/2005
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS-II-443/8/2005
Data
2005.02.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
dostawa towarów
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Opodatkowanie dostawy towarów, która miała miejsce poza terytorium Unii Europejskiej.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu pisma Spółki z dnia 24.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu – 25.01.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym postanawia uznać stanowisko Spółki zawarte w piśmie za prawidłowe.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego zawartego w piśmie przez Spółkę z dnia 24.01.2005 r. (z datą wpływu do tut. Urzędu 25.01.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 11.02.2005 r., Wnioskodawca zakupił towar od kontrahenta z siedzibą w Hiszpanii, w celu dalszej odsprzedaży firmie amerykańskiej, która jako miejsce odbioru zakupionego towaru wskazała Ukrainę, bez jakiegokolwiek fizycznego przemieszczenia przez terytorium Polski. Odprawy celnej towaru w urzędzie celnym wyjścia dokonała firma hiszpańska, w dokumencie SAD wskazała jako odbiorcę Polską firmę i miejsce odbioru towaru - Ukrainę. Transakcja sprzedaży towaru na rzecz firmy amerykańskiej została dokonana po opuszczeniu terytorium Hiszpanii i Unii Europejskiej.

W związku z powyższym wątpliwość Wnioskodawcy sprowadza się do zapytania, czy opisana transakcja powoduje obowiązek wystawienia faktury VAT z właściwą stawką podatkową, czy też operacja taka z uwagi na dokonanie poza granicami Unii Europejskiej nie rodzi żadnych skutków w podatku VAT (nie dotyczy). Zdaniem Wnioskodawcy transakcja ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W świetle powyższego na wystawionej fakturze powinna znajdować się jedynie adnotacja, że transakcja nie podlega VAT.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 do 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju , wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W przedmiotowej sprawie na pewno nie mamy do czynienia z odpłatną dostawą towarów na terytorium kraju, a także z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, ponieważ miejscem dostawy towarów była Hiszpania. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu. Transakcja ta nie będzie wypełniała także definicji eksportu towarów.

Przez eksport towarów (art. 2 pkt 8) rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

    a) dostawcę lub w jego imieniu, lub
    b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

W opisanym przypadku towary są przewożone nie z terytorium Polski, a z terytorium Hiszpanii, co znajduje swoje potwierdzenie w dokumencie SAD oraz liście przewozowym towaru. Oznacza to, że warunek przewidziany w przywołanym przepisie (wywóz towarów z Polski poza terytorium Wspólnoty) również nie jest spełniony. Nie można zatem zakwalifikować przedmiotowej transakcji do kategorii eksportu.

Z powyższego wynika, iż zakup towarów na terytorium Wspólnoty Europejskiej, lecz poza terytorium Rzeczpospolitej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli spełnia warunki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jak wynika z zapisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W opisanym przypadku nie został spełniony warunek wynikający z ww. przepisu, bowiem nie mamy do czynienia z fizycznym przemieszczeniem towaru pomiędzy krajem dostawcy tj. Hiszpanią, a krajem nabywcy tj. Polską. Brak tej przesłanki uniemożliwia zakwalifikowanie przedmiotowej transakcji do kategorii nabyć wewnątrzwspólnotowych. Zatem skoro opisana przez Spółkę transakcja nie spełnia kryteriów wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jak również pozostałych czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy oznacza to, iż nie będzie ona podlegała regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z zapisem art. 106 ust. 2 ustawy oraz § 30 ust.1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) podatnicy są obowiązani wystawiać faktury VAT dokumentujące miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub – w przypadku państwa trzeciego – podatku o podobnym charakterze. Faktury te nie powinny zawierać stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Reasumując, tut organ podatkowy - dokonując oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy zawartego we wniosku stwierdza, że jest ono prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj