Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu
PDF-2/415-47/05/06
z 3 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-2/415-47/05/06
Data
2006.03.03



Autor
Urząd Skarbowy w Bytomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
rezygnacja
wynagrodzenie członka rady nadzorczej


Pytanie podatnika
„Czy dieta/wynagrodzenie, które nie zostało postawione do dyspozycji członka rady nadzorczej, jednocześnie nie zostało wypłacone, stanowi dla niego przychód?”


Stan faktyczny:Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej działa na podstawie przepisów ustawy – Prawo Spółdzielcze, postanowień Statutu Spółdzielni i Regulaminu Rady Nadzorczej sprawując kontrolę i nadzór nad działalnością Spółdzielni. Członkowie Rady Nadzorczej wybierani są spośród członków Spółdzielni.Zgodnie z § 103 pkt 3 Statutu Spółdzielni członkowie Rady Nadzorczej mają prawo do pobierania „diety” za udział w jej pracach, co zostało szczegółowo określone w Regulaminie Rady Nadzorczej, przyjętym przez Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni.Zgodnie z § 2 pkt 10 ww. Regulaminu członkowie Rady Nadzorczej mają prawo do rezygnacji z „diety”. Dwóch członków Rady Nadzorczej złożyło taka pisemną rezygnację, w związku z czym zaprzestano wypłacania na ich rzecz diety/wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka Rady.

Stanowisko podatnika:Spółdzielnia Mieszkaniowa stwierdza, że zgodnie z art. 11 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne. W przypadku członków Rady Nadzorczej, którzy zrezygnowali z pobierania diet/wynagrodzenia okoliczności takie nie zaistniały. Spółdzielnia nie postawiła do ich dyspozycji, ani też nie wypłaciła środków pieniężnych, w związku z czym nie stanowi to ich przychodu.

Ocena prawna stanowiska pytającego:Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się m.in. przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.Na podstawie art. 11 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art.19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Jeżeli więc członkowie Rady Nadzorczej zrezygnowali, zgodnie z Regulaminem Rady Nadzorczej, z należnego im wynagrodzenia, to nie uzyskali z tego tytułu przychodu.W związku z powyższym stanowisko Spółdzielni w ww. sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj