Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PP-443/5/35/2006
z 15 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/5/35/2006
Data
2006.02.15



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
marża
nabycie wewnątrzwspólnotowe
towar używany


Pytanie podatnika
Strona będąc zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadząc działalność gospodarczą m.in. w zakresie handlu używanymi maszynami rolniczymi, nabywa ww. towary od podatników podatku od wartości dodanej z terytorium Szwecji, a następnie po przetransportowaniu na terytorium kraju dokonuje ich dostawy. Nabywane maszyny rolnicze są towarami używanymi w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami). Przy ich nabyciu Strona przedkłada swym kontrahentom swój nr identyfikacyjny podatnika VAT UE, dostawcy zaś na wystawianych fakturach nie zawsze zawierają adnotację „Vinstmarginalbeskalining” (system marży).Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona sformowała zapytanie, czy nabycie ww. towarów handlowych w sytuacji gdy faktura wystawiona przez kontrahenta Szwedzkiego nie zawiera adnotacji „Vinstmarginalbeskalining” stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w związku z którym należy rozliczyć podatek należny od całości zakupu, czy też nie jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie, opodatkowane jedynie marżą w sytuacji dostawy towaru na terytorium kraju.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie uznaje za nieprawidłowe stanowisko Strony zawarte we wniosku, iż nabycie używanych maszyn rolniczych w sytuacji gdy faktura wystawiona przez kontrahenta Szwedzkiego nie zawiera adnotacji „Vinstmarginalbeskalining” nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z którym należy rozliczyć jedynie podatek należny od dostawy na terytorium kraju VAT liczonym wg szczególnej procedury marży.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Strona będąc zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadząc działalność gospodarczą m.in. w zakresie handlu używanymi maszynami rolniczymi, nabywa ww. towary od podatników podatku od wartości dodanej z terytorium Szwecji, a następnie po przetransportowaniu na terytorium kraju dokonuje ich dostawy. Nabywane maszyny rolnicze są towarami używanymi w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami). Przy ich nabyciu Strona przedkłada swym kontrahentom swój nr identyfikacyjny podatnika VAT UE, dostawcy zaś na wystawianych fakturach nie zawsze zawierają adnotację „Vinstmarginalbeskalining” (system marży).

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona sformowała zapytanie, czy nabycie ww. towarów handlowych w sytuacji gdy faktura wystawiona przez kontrahenta Szwedzkiego nie zawiera adnotacji „Vinstmarginalbeskalining” stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w związku z którym należy rozliczyć podatek należny od całości zakupu, czy też nie jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie, opodatkowane jedynie marżą w sytuacji dostawy towaru na terytorium kraju. Zajmując swe stanowisko Strona poinformowała, iż w jej opinii dostawa przedmiotowego towaru opodatkowana jest jedynie podatkiem VAT liczonym wg szczególnej procedury marży.

Na podstawie art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju
2) eksport towarów
3) import towarów
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przepis ww. stosuje się pod warunkiem, że: 1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a- z zastrzeżeniem art. 10
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Jednocześnie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt. 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9, nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.W przypadku sprzedaży towarów używanych w rozumieniu art. 120 cyt. ustawy, poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej w przepisach regulujących zasady wystawiania faktur VAT wprowadzają pozycje obowiązkowe lub nieobowiązkowe mające na celu wskazanie, iż przedmiotem sprzedaży jest towar używany. W ustawodawstwie Szwedzkim w przypadku sprzedaży towarów opodatkowanych marżą sprzedaż tych towarów objęta jest regulacją rozdziału 9a ustawy o VAT, przy czym Szwedzki ustawodawca nie zobowiązuje dostawcy towaru do zamieszczania obowiązkowych pozycji na fakturze sprzedaży, potwierdzających sprzedaż tych towarów w systemie marży. W ustawodawstwie tym dostawca może, ale nie musi oznaczać faktury adnotacjami „Second Hands goods”, „Begagnade varar”, Margin Scheme”, „Vinstmarginalbeskalininng”.

W związku z powyższym w przypadku, gdy Strona nabywa używane maszyny rolnicze od podatników podatku od wartości dodanej z terytorium Szwecji, przedkładając jednocześnie swym kontrahentom swój nr identyfikacyjny podatnika VAT UE, a następnie po przetransportowaniu na terytorium kraju dokonuje ich dostawy, faktury zaś dokumentujące transakcję nabycia nie zawierają adnotacji potwierdzających dostawę towaru w systemie marży, wówczas Strona winna rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Możliwość uznania, iż nie zachodzi wewnątrzwspólnotowe nabycie zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług Polski ustawodawca uzależnia od posiadana przez nabywcę dokumentów jednoznacznie potwierdzających nabycie towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5 cyt. ustawy. Nie posiadanie takich dokumentów przez Stronę, nie uprawnia w konsekwencji do uznania, iż nie zachodzi wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz opodatkowania takiego towaru w przypadku dalszej dostawy w kraju wg systemu marży.

Powyższe oznacza, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie uznaje za nieprawidłowe stanowisko Strony zawarte we wniosku, iż nabycie używanych maszyn rolniczych w sytuacji gdy faktura wystawiona przez kontrahenta Szwedzkiego nie zawiera adnotacji „Vinstmarginalbeskalining” nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z którym należy rozliczyć jedynie podatek należny od dostawy na terytorium kraju VAT liczonym wg szczególnej procedury marży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj