Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
usia/415/12/2006
z 2 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
usia/415/12/2006
Data
2006.03.02



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
dopłata


Pytanie podatnika
Czy dopłata do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18-u pracowników podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14a § 1, art. 14 b, art. 14 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w sprawiepodatku dochodowego od osób fizycznych.

W dniu 06.01.2006 r. wpłynęło do tut. Urzędu złożone przez Pana zapytanie m. inn. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie produkcji a także w innym miejscu na terenie kraju w zakresie usług hotelarskich - ośrodek wczasowy - pensjonat dostępny dla wszystkich, nie stanowiący zakładowego ośrodka wypoczynkowego. W ramach dofinansowania wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zamierza Pan sfinansować wypoczynek na rzecz pracowników poprzez udostępnienie im miejsc w ośrodku wczasowym, według kryteriów określonych w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Koszt udostępnienia miejsc będzie pokryty ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Zapytuje Pan czy usługi świadczone przez własny pensjonat na rzecz pracowników i ich rodzin (w tym małoletnich dzieci), sfinansowane w 100% z ZFŚS podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dokonując analizy przedstawionych w piśmie okoliczności tut. Urząd zauważa co następuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 pkt a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo - sanatoryjnych, rehabilitacyjno - szkoleniowych i leczniczo - opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18,

a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości.

Z brzmienia cytowanego przepisu wynika, że do zastosowania zwolnienia od podatku muszą być łącznie spełnione następujące warunki:

1) dopłata musi dotyczyć wypoczynku w formach określonych przez ustawę,

2) wypoczynek musi być zorganizowany przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie.

Ustawodawca nie określił w jakiej formie ma prowadzić swoją działalność podmiot zajmujący się wypoczynkiem. Oznacza to, że zaliczyć do nich należy zarówno te podmioty, które świadczą usługi wypoczynkowe w ramach prowadzenia działalności gospodarczej jak również i te, które zajmują się statutowo tego typu działalnością.

W świetle przestawionego stanu faktycznego i prawnego Zakład Pracy będzie zobligowany do zastosowania przedmiotowego zwolnienia od podatku jedynie wtedy, gdy wydatek został rzeczywiście poniesiony i odpowiednio udokumentowany. W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma regulacji określającej jaki dowód powinien przedstawić pracownik, który poniósł wydatek z tytułu wypoczynku dziecka do lat 18. A zatem wobec braku szczególnych przepisów, które określałyby jakie dokumenty powinien otrzymać płatnik, aby dofinansowanie do wypoczynku dzieci mogło być zwolnione od podatku należałoby przyjąć, iż ma tu zastosowanie ogólna reguła, według której dowodem może być wszystko co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W takiej sytuacji stosuje się dokumenty zwyczajowo przyjęte, jakimi są dowody wpłaty. Pojęcie dowód wpłaty jest pojęciem szerokim i obejmuje swym zakresem zarówno rachunek lub fakturę VAT wystawioną przez organizatora wypoczynku, przelew bankowy, przekaz pocztowy, jak również dokument wpłaty w kasie podmiotu prowadzącego działalność w tym zakresie. Z dowodu wpłaty powinno jednoznacznie wynikać: kto jest organizatorem wypoczynku, kto korzystał, tj. imię i nazwisko, z jakiej formy wypoczynku korzystało dziecko i w jakim okresie, kwotę poniesionego wydatku oraz podpis osoby która wystawiała ten dokument.

Reasumując, zorganizowanie wypoczynku dla młodzieży i dzieci pracowników do lat 18 -u w ramach prowadzonego ośrodka wczasowego - pensjonatu korzysta na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. a) cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ze zwolnienia - nie stanowi dochodu pracownika podlegającego opodatkowaniu. Natomiast dofinansowanie wczasów dla pracowników jest opodatkowane.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu przedstawionego w zapytaniu, nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14 b par. 1 i par. 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj