Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-G/415-25/05/P
z 21 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BD-G/415-25/05/P
Data
2005.11.21



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku



Uczestnicy Spółki jawnej wnioskiem z dnia 24.01.2005r. zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kościanie o udzielenie w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Spółka, środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych przeznacza m. in. na pomoc indywidualną dla zatrudnionych osób niepełnosprawnych.

W ramach tych świadczeń Spółka wypłaca należności określone jako „wczasy pod gruszą” dla osób niepełnosprawnych, które zalicza do wypoczynku zorganizowanego w innych formach. Pytanie dotyczy kwestii: czy ww. świadczenie jako pomoc indywidualna udzielona nie pełnosprawnym pracownikom, na zorganizowany we własnym zakresie wypoczynek należy zakwalifikować jako zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem wnioskodawców wypłata przedmiotowego świadczenia niepełnosprawnym pracownikom jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust 1 pkt 27 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(t. jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie postanowieniem z dnia 25.03.2005r. Nr PD/415-1/05, uwzględniając stan prawny obowiązujący w dniu jego wydania, udzielił pisemnej interpretacji w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku uznając stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, a także treści ww. postanowienia oraz odnoszących się do przedmiotowego zagadnienia przepisów prawnych – stwierdzam, iż przedstawione stanowisko organu podatkowego rażąco narusza obowiązujące prawo.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, a także treści ww. postanowienia oraz odnoszących się do przedmiotowego zagadnienia przepisów prawnych – stwierdzam, iż przedstawione stanowisko organu podatkowego rażąco narusza obowiązujące prawo.

Stosownie do treści przepisu art.21 ust.1 pkt 27 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczenie osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Szczegółowe zasady wykorzystywania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), tryb ustalania zakładowego regulaminu, wykorzystania tych środków oraz wysokość i zasady udzielania pomocy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 3, poz. 22 ze zm.).

Zgodnie z przepisami § 2 pkt 12 lit. f cytowanego rozporządzenia – środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (...) przeznaczone są na pomoc indywidualną na odpłatność za dojazd i pobyt na turnusach rehabilitacyjnych, usprawniających, wczasach lub wypoczynku zorganizowanym w innych formach. Przy czym zgodnie z § 3 pkt 3 ww. rozporządzenia wysokość przyznawanej pomocy indywidualnej, o której mowa w § 2 pkt 12 uzależnia się od sytuacji materialnej i losowej osoby niepełnosprawnej.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że jeśli środki z ZFRON przeznaczone na pomoc indywidualną niepełnosprawnych pracowników wypłacane są przez zakład pracy chronionej zgodnie z przepisami § 2 pkt 12 lit. f i § 3 pkt 3 cytowanego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, to korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem tzw. „wczasy pod gruszą” uznane są również za formę wypoczynku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj