Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.III/VAT/443/43/2005
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/VAT/443/43/2005
Data
2005.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku
szafa wnękowa


Pytanie podatnika
Podatnik jest wykonawcą usług montażu zabudów wnęk i przestrzeni wnękowychz materiałów drewnianych i drewnopodobnych zakupionych od producentówi handlowców, zamykanych drzwiami. Montowane według indywidualnych potrzeb klientów w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz budynkach zbiorowego zamieszkania szafy są trwale zawiązane z danym pomieszczeniem i nie można ich przemieszczać.
Jaką stawkę VAT winien zastosować dla tych usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 2 pkt 12, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a)i art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 11.10.2005r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

  • robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanychz budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Natomiast w ust. 2 zdefiniowano roboty związane z budownictwem mieszkaniowymi infrastrukturą towarzyszącą. Są to roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Obiektami budownictwa mieszkaniowegosą budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

  • 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne,
  • 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  • ex113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016) przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Z kolei w pkt 8 zawarto definicję remontu. Zgodnie z jego brzmieniem przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Ponadto, zgodnie z załącznikiem Nr 2 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o który zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788) remont i modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym takich jak np. pawlacze, trwałe umiejscowione szafy wnękowe, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników, traktowane są jako usługi remontowo-budowlane.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, iż jest wykonawcą usług montażu zabudów wnęk i przestrzeni wnękowych z materiałów drewnianychi drewnopodobnych zakupionych od producentów i handlowców, zamykanych drzwiami, montowanych według indywidualnych potrzeb klientów w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz budynkach zbiorowego zamieszkania. Montowane szafy są trwale związane z danym pomieszczeniem, nie można ich przemieszczać.

W oparciu o powyższe ustalenia, należy stwierdzić, że świadczone przez Podatnika usługi w zakresie montażu szaf wnękowych w lokalach mieszkaniowych mieszczą się w pojęciu robót budowlano-montażowych. Będzie więc miała w stosunku do nich zastosowanie 7% stawka podatku VAT obniżona na podstawie art. 146 pkt 2 lit. a. do dnia 31.12.2007r., o ile są związane z inwestycją w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego bądź ich remontem.

    Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia; interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj