Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US210/MK/443-6/06
z 7 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US210/MK/443-6/06
Data
2006.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
podatek od towarów i usług
spółdzielcze prawo do lokalu


Pytanie podatnika
Czy do sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowiacego zasoby spółdzielni mieszkaniowej mają zastosowanie przepisy art. 43 pkt 10 i pkt 11 ustawy o VAT?



P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 3-4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa( jednolity tekst Dz.U.Nr 8, poz, 60 z 2005r. ze zm. ) w związku ze złożonym dnia 31.01.2006r. uzupełnionym w dniu 07.02.2006r. i 17.02.2006r przez Spółdzielnię Pracy z wnioskiem w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – stanowisko wnioskodawcy dotyczące zastosowania przepisów art. 43 pkt 10 i pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług do sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowiącego zasoby spółdzielni mieszkaniowej w przedstawionym stanie faktycznym – uznaje za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 31.01.2006r. uzupełnionym w dniu 07.02.2006r. i 17.02.2006r Spółdzielnia Pracy zwróciła się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie informacji z zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowiącego zasoby spółdzielni mieszkaniowej.Spółdzielnia przedstawiła następujący stan faktyczny; Spółdzielnia Pracy dokonała sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego położonego w budynku wielorodzinnym , który stanowi zasoby Spółdzielni Mieszkaniowej . Lokal był użytkowany przez wnioskodawcę przez okres ponad 30 lat. W piśmie uzupełniającym wnioskodawca poinformował, że w okresie ostatnich 5 lat lokal nie był remontowany, nie były ponoszone wydatki na ulepszenie lokalu oraz nie był odliczany podatek VAT. Lokal został sprzedany osobie fizycznej , zapłata, zgodnie z umową przedwstępną będzie dokonana w dwóch ratach. Pierwsza rata zapłaty została uiszczona w m-cu grudniu 2005r. a druga będzie dokonana w m-cu lutym 2006r. Wnioskodawca przy sprzedaży zastosował przepisy art. 43 pkt 10 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług .Wnioskodawca ma wątpliwość, czy ww. przepisy dotyczące przedmiotowej sprzedaży zostały zastosowane prawidłowo oraz kiedy należy zaewidencjonować dokonaną sprzedaż . Wpłata pierwszej raty została udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez Spółdzielnię w miesiącu grudniu 2005r. i w tym miesiącu zaewidencjonowana w rejestrze sprzedaży, natomiast druga wpłata zostanie rozliczona w miesiącu lutym br.Zdaniem wnioskodawcy transakcja sprzedaży korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług.

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny, w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy art. 7 ust. 1 pkt 5, art. 43 ust.1 pkt 2, pkt 10, ust. 2 i 6 ustawy z podatku od towarów i usług (Dz.U.nr 54, poz. 535 ze zm.) . Zgodnie z art. 7 ust.1 pkt 5 ww. ustawy o podatku VAT przez odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:- ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu , a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.W myśl ww . przepisu , spółdzielcze prawo do lokalu zostało zrównane ( dla celów podatkowych) z prawem do rozporządzania tym lokalem jak właściciel . Oznacza to, że przeniesienie ww. praw do lokalu użytkowego w drodze sprzedaży stanowi odpłatną dostawę towarów.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku VAT dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części , które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.W świetle powyższego przepisu sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego będzie podlegała opodatkowaniu stawką podstawową 22%, z wyłączeniem sytuacji określonej w art. 43 ust1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 43 ust.2 pkt 1 ustawy, o ile nie zachodzi przypadek określony w art. 43 ust.6. Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 zwolnieniu od podatku podlega dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 , pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W myśl art. 43 ust.2 pkt 1 powołanej ustawy przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów , minęło co najmniej 5 lat.. Wskazany art. 43 ust.6 ustawy stanowi, iż zwolnienia, o którym mowa w ust.1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust.2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.Odnosząc się do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego należy stwierdzić że lokal użytkowy będący przedmiotem sprzedaży spełnia warunki towaru używanego , zatem jego sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie przepisów art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy VAT , a nie zwolnienia na podstawie przepisów art. 43 pkt. 10 i 11 ustawy VAT wskazanych we wniosku przez wnioskodawcę. Do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy art. 19 ust. 10 i 11 ustawy VAT. W myśl tych przepisów w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia , licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust.13 pkt 10 i 11. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę , obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części . Uwzględniając powyższe przepisy obowiązek podatkowy od pobranych przez Spółdzielnię wpłat na poczet sprzedaży powstanie w miesiącu ich pobrania.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj