Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-114/05
z 24 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-114/05
Data
2006.02.24



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
podatnik podatku od towarów i usług
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy uzyskiwane przez Wnioskodawcę na podstawie zawartych umów zlecenia lub o dzieło przychody z tytułu wykonywania na zlecenie czynności, za które ponosi on odpowiedzialność, tj. czynności biegłego sądowego, recenzenta prac naukowych ( doktorskich, habilitacyjnych, publikacji ) oraz z tytułu wykonywania czynności dotyczących praw autorskich, podlegają przepisom ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :- art. 14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ) Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 05.12.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, wyrażające się w twierdzeniu, iż uzyskiwane przez Wnioskodawcę na podstawie zawartych umów zlecenia lub o dzieło przychody z tytułu wykonywania na zlecenie czynności, za które ponosi on odpowiedzialność, tj. czynności biegłego sądowego, recenzenta prac naukowych ( doktorskich, habilitacyjnych, publikacji ) oraz z tytułu wykonywania czynności dotyczących praw autorskich, podlegają przepisom ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. )

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 05.12.2005 r. Wnioskodawca złożył w tut. Urzędzie wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykonywanych na zlecenie czynności, za których wykonanie Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca nie prowadzący działalności gospodarczej i nie będący podatnikiem podatku od towarów i usług uzyskuje przychody z tytułu :

1. wykonywania zleconych przez pracodawcę , tj. Rektora wyższej uczelni, w której Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czynności w zakresie realizacji projektu badawczego, zleconego z kolei tej uczelni przez Ministerstwo Nauki i Informatyki,2. wykonywania zleconych przez Sąd Okręgowy czynności biegłego sądowego,3. wykonywania na podstawie umów zawartych z uczelniami wyższymi innymi niż macierzysta uczelnia Wnioskodawcy, recenzji prac naukowych ( doktorskich, habilitacyjnych i publikacji ),4. wykonywania tych recenzji, jako recenzent powoływany przez Radę Wydziału , na podstawie umów zawartych z macierzystą uczelnią,5. z tytułu praw autorskich do publikacji naukowych,6. wykonywania na podstawie umowy zawartej z Państwową Komisją Akredytacyjną, akredytacji państwowych wyższych uczelni, którą to pracę Wnioskodawca wykonywał jako ekspert powołany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.

Zdaniem Wnioskodawcy przepisom ustawy o podatku od towarów i usług podlegają przychody uzyskane z tytułu wykonywania czynności wymienionych w pkt 2, 3 i 5 tj. czynności biegłego sądowego, czynności recenzenta prac naukowych, wykonywanych na zlecenie innych niż macierzysta, uczelni wyższych, oraz przychody uzyskiwane z tytułu praw autorskich do publikacji naukowych, za wykonanie których zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich.

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawcy wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Podatnikami podatku od towarów i usług , zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje m.in. wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy ( art. 15 ust. 2 ustawy o VAT ).

Jednakże za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust. 1 nie uznaje się m.in. czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności ( art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT ).

Przepis ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi ( art. 15 ust. 3a ustawy o VAT ).

W świetle wyżej cytowanych przepisów art. 15 ust. 3 pkt 3 i ust. 3a ustawy o VAT wyłączenie od opodatkowania podatkiem VAT wymienionych w nich czynności nie jest bezwarunkowe.Istotnym bowiem dla wyłączenia powyższych czynności z katalogu działań uznawanych za samodzielną działalność gospodarczą jest łączne spełnienie warunków, w których te czynności muszą być realizowane, tj. związanie zleceniobiorcy ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym a wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zalecającego za wykonanie tych czynności.Odnośnie dwóch pierwszych ww. warunków stwierdzić należy, iż każdy w zasadzie stosunek prawny o charakterze odpłatnym istniejący pomiędzy usługobiorcą a usługodawcą jest w jakimś sensie określony co do warunków wykonywania danych czynności oraz wynagrodzenia.

Jednakże nie w każdym stosunku cywilnoprawnym określony jest zakres odpowiedzialności zlecającego za wykonanie zlecanych czynności.Należy przy tym zauważyć, że sformułowanie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT odnoszące się do odpowiedzialności należy rozumieć jako odpowiedzialność zleceniodawcy w stosunku do osób trzecich, za czynności realizowane przez zleceniobiorcę w ramach wykonywania zlecenia. Tylko w takim przypadku ryzyko wykonania czynności zleconych przechodzi z faktycznego wykonawcy na osobę zlecającą ich wykonanie, co wyklucza samodzielny charakter działalności zleceniobiorcy.

Tak bowiem rozumiana odpowiedzialność za wykonanie czynności wskazuje, kto ponosi ryzyko prowadzonej działalności, a tym samym wskazuje na wyłączenie ze sfery samodzielności ( a tym samym z grona podatników podatku VAT ) tego podmiotu, który nie odpowiada za efekt wykonywanej pracy wobec osób trzecich.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 05.12.2005 r. stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich wykonując czynności biegłego sądowego ( opinia wydana przez biegłego jest dowodem w postępowaniu sądowym, a jej bezpośrednim odbiorcą jest uczestnik postępowania, zatem nie można twierdzić, iż sąd bierze odpowiedzialność za opinię biegłego ), jak i recenzenta prac naukowych ( doktorskich, habilitacyjnych, publikacji ) na wyższych uczelniach innych niż uczelnia macierzysta Wnioskodawcy, w której jest zatrudniony na umowę o pracę, tym samym wykonywanie tych czynności stanowi samodzielną działalność gospodarczą Wnioskodawcy podlegającą przepisom ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Ww. ustawie podlega również przychód uzyskany z wykonywania przez Wnioskodawcę czynności w stosunku do praw autorskich ( przeniesienie tych praw ) przy braku spełnienia wszystkich warunków, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT.

Jednocześnie tut. organ podatkowy wskazuje, iż podatnicy wykonujący czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług mogą korzystać na zasadach określonych przepisami ww. ustawy o VAT, ze zwolnienia od tego podatku, tj. zwolnienia podmiotowego.Zgodnie bowiem z art. 113 ust. 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług podatników, o których mowa wyżej, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, tj. 39.200 zł. ( w 2005 r. roku równowartość kwoty 10.000 euro wynosiła 43.800 zł ). Do wartości sprzedaży, o której mowa wyżej, nie wlicza się zarówno kwoty podatku, jak i odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji ( art. 113 ust. 2 ustawy o VAT ).

Jeżeli zatem wartość sprzedaży ( obliczona zgodnie z art. 113 ust. 2 ustawy o VAT ) u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę 10.000 euro zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę ( art. 113 ust. 5 ustawy o VAT ).

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji. Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 05.12.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj