Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-95/05
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-95/05
Data
2005.10.21



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
dokumentacja
kasa rejestrująca
paragony
zadatek


Pytanie podatnika
Czy na podstawie § 4 ust. 1 pkt. 6e) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników - paragon fiskalny dokumentujący otrzymanie zadatku może zawierać tylko informacje dotyczące nazwy towaru?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 29.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie informacji, które musi zawierać paragon fiskalny dokumentujący wpłatę zadatku

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Spółka „X” wskazuje, iż jest przedsiębiorstwem produkcyjno-handlowym. Podatnik w ramach prowadzonej działalności produkuje i sprzedaje meble tapicerowane jako własne wyroby oraz elementy wystroju wnętrz jako towary handlowe. Ponadto podatnik prowadzi sprzedaż hurtową na rzecz podmiotów gospodarczych, jak również sprzedaż detaliczną na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonowana jest za pomocą kas fiskalnych. Spółka w przedmiotowym piśmie wskazuje, iż z dniem 1 maja 2004 r., zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Podatnik podaje, iż w związku z zacytowanym przepisem, w przypadku otrzymania należności jak wyżej od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej obowiązany jest do zaewidencjonowania operacji za pomocą kasy fiskalnej.

Podatnik ma wątpliwość, czy na podstawie § 4 ust. 1 pkt. 6e) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników - paragon fiskalny dokumentujący otrzymanie zadatku może zawierać tylko informacje dotyczące nazwy towaru, takie jak np.:

  • zadatek na sofę, zadatek na zestaw mebli, zadatek na fotel, zadatek na narożnik, zadatek na tkaninę - w przypadku wyrobów gotowych;
  • zadatek na komodę, zadatek na stół, zadatek na krzesło, zadatek na szafę, zadatek na witrynę, zadatek na łóżko-sypialnię - w przypadku towarów handlowych;
  • zadatek na usługi transportowe - w przypadku usług

  • lub:
  • zadatek na meble wypoczynkowe (tapicerowane);
  • zadatek na meble wyposażenia wnętrz;
  • zadatek na wyroby dekoracyjne;
  • zadatek na usługi transportowe.

Spółka stoi na stanowisku, iż w treści paragonu powinna być wskazana następująca nazwa towaru:

  • w przypadku przyjęcia zadatku na sofę dwuosobową rozkładaną bez pojemnika Bergamo (materiał DE) - „zadatek na meble wypoczynkowe (tapicerowane)”;
  • w przypadku przyjęcia zadatku na witrynę - „zadatek na meble wyposażenia wnętrz”.

Podatnik uważa, że nazwa towaru w treści paragonu fiskalnego dokumentującego wpłatę zadatku powinna określać grupę towarową, natomiast dokładne parametry towaru lub jego szczególne funkcje powinny wynikać wyraźnie z innych dokumentów towarzyszących zawieranej transakcji, np. zamówienia.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W myśl art. 111 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Stosownie do zapisu § 4 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. z 2002r. Nr 108 poz. 948 ze zmianami) paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać następujące informacje:

  1. imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby podatnika,
  2. numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP),
  3. numer kolejny wydruku,
  4. datę i czas (godzinę i minutę) sprzedaży,
  5. nazwę towaru lub usługi,
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi,
  7. ilość i wartość sprzedaży,
  8. wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek,
  9. wartość sprzedaży zwolnionej z podatku,
  10. łączną kwotę podatku,
  11. łączną kwotę należności,
  12. kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
  13. logo fiskalne, zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia, oraz numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników wskazano jakie informacje musi zawierać każdy paragon fiskalny, który dokumentuje dokonaną przez podatnika transakcję. W § 4 ust. 1 pkt. 6 cytowanego wyżej rozporządzenia wymieniono, jakie elementy każdy paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać. W przepisie tym wskazano m.in. nazwę towaru lub usługi (§ 4 ust. 1 pkt. 6 lit. e) cyt. rozporządzenia).

Z literalnego brzmienia powyższego przepisu nie wynika, iż na przedmiotowym paragonie sprzedawca winien wskazywać dokładne parametry tego towaru lub jego szczególne funkcje. Jednakże należy zaznaczyć, iż w przypadku znacznej różnorodności oferowanych przez podatnika towarów dokładne oznaczenie ich nazw i oznaczeń pozwala na łatwe i prawidłowe ustalenie na jaki towar przedmiotowa zaliczka, zadatek lub rata - zostały wpłacone (chyba, że powyższe wyraźnie wynika z innych dokumentów towarzyszących zawieranej transakcji).

W opinii tutejszego organu podatkowego paragon fiskalny dokumentujący wpłacenie przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej zadatku, zaliczki lub raty może zawierać informacje dotyczące nazwy towaru, takie jak np. zadatek na meble wypoczynkowe - tapicerowane (w przypadku przyjęcia zadatku na sofę dwuosobową rozkładaną bez pojemnika Bergamo), zadatek na meble wyposażenia wnętrz (w przypadku przyjęcia zadatku na witrynę) - i nie musi być tam zawarta informacja o dokładnych parametrach towaru lub jego szczególnych funkcjach, natomiast informacja taka powinna wynikać z innych dokumentów towarzyszących zawartej transakcji.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj