Interpretacja Urzędu Celnego I w Łodzi
361000-RPA-050-4/05/TS
z 1 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
361000-RPA-050-4/05/TS
Data
2005.12.01



Autor
Urząd Celny I w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Słowa kluczowe
deklaracja zbiorcza
dostawa wewnątrzwspólnotowa


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 póz. 926 z późn. zm.) oraz art. 78 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, póz.257 i Nr 68, poz.623) zwracamy się z prośbą o interpretację czy w deklaracji podsumowującej dostawy wewnątrzwspólnotowe należy ująć sprzedaż dla kontrahentów Unii Europejskiej potwierdzoną listami przewozowymi, czy całość dokonanych dostaw bez uwzględnienia potwierdzeń. Mamy również wątpliwość, czy w deklaracji podsumowującej należy ująć sprzedaż dla osoby fizycznej z Unii Europejskiej?


POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 1,§ 2, § 3, § 4 ustawy z dn. 29.08.1997 r. - „Ordynacja Podatkowa" (tekst jednolity opublikowany w Dz.U. nr 8 poz.60/05 z późn. zmianami ) - w związku z wnioskiem Podatnika z dnia 02.09.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego — Naczelnik Urzędu Celnego w Łodzi wyjaśnia , że w informacji podsumowującej dostawy wewnątrzwspólnotowe towarów akcyzowych zharmonizowanych , składanej przez Podatnika na podstawie art. 78 ustawy z dnia 23.01.2004r. - o podatku akcyzowym (Dz.U.29 z 2004r. Poz.257) należy ujmować towary dostarczone wszelkim podmiotom , także osobom fizycznym. W informacji tej powinny być uwzględnione wszystkie dokonane w danym okresie dostawy wewnątrzwspólnotowe niezależnie od faktu posiadania przez Podatnika potwierdzonych listów przewozowych dotyczących towarów wymienionych w informacji.UZASADNIENIEPrzepis, zawarty w art. 78 powołanej ustawy o podatku akcyzowym, nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą dokonujących dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych zharmonizowanych obowiązek składania we właściwym urzędzie celnym informacji podsumowujących o dokonanych dostawach wewnątrzwspólnotowych, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale , w którym powstał obowiązek podatkowy.W ust.2 tegoż artykułu, wśród danych które ma zawierać informacja, wymienione są: dane identyfikacyjne odbiorcy . Przepisy nie nie wyłączają z kręgu odbiorców towarów objętych informacją żadnej grupy podmiotów, zatem należy przyjąć, że informacja dotyczy także towarów, których odbiorcami są osoby fizyczne.Definicja terminu „ dostawa wewnątrzwspólnotowa" znajduje się w art.2 pkt 10 ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z jej treścią termin ten oznacza: przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego. Przedmiotowa informacja obejmuje „ dokonane dostawy wewnątrzwspólnotowe", czyli powinny w niej być uwzględnione towary, które zostały przemieszczone z terytorium Polski na terytorium państwa członkowskiego. Sporządzający informacje powinien posiadać wiedzę o fakcie dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej. Nie ma jednak wymogu, by wiedza ta pochodziła z potwierdzonych przez odbiorcę listów przewozowych.Sugerowany przez Podatnika wymóg posiadania potwierdzenia odbiorcy na liście przewozowym dotyczy dokumentowania dostawy dla celów zwrotu podatku akcyzowego, wynika z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 09.04.2004r w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych ( Dz.U. 74/2004 poz. 673). Wymóg ten nie dotyczy, więc informacji podsumowującej składanej na podstawie art.78 ustawy o podatku akcyzowym.

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania.

POUCZENIE Na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi , w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej płatnej w znakach skarbowych w wysokości 5,00 zł.od podania i 0,50 zł. od każdego załącznika (Dz.U. nr 86/2000 póz. 960 z późn. zmianami). Zgodnie ztreścią art. 222 i art.239 Ordynacji Podatkowej, zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwkopostanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj