Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US PP 443/2/06
z 26 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US PP 443/2/06
Data
2006.01.26



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy możliwym jest w powrót do zwolnienia podmiotowego podatnika podatku od towarów i usług?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 113 ust. 1 i ust. 11 i art. 96 ust. 12 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.01.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej możliwości powrotu do zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Pan W W prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług geodezyjno-kartograficznych od roku 1985. Podatnikiem VAT jest od miesiąca listopada 2001 r., czyli od ponad 4 lat. W chwili obecnej (rok 2006) chciałby skorzystać ze zwolnienia podmiotowego przewidzianego w art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług. W latach 2004 i 2005 osiągnięty przez Niego obrót nie przekroczył dopuszczalnych limitów.Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy możliwym jest w Jego sytuacji powrót do zwolnienia podmiotowego.Zdaniem Podatnika w roku 2006 ma On prawo powrotu do zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług ponieważ jest podatnikiem VAT od ponad 4 lat a Jego obrót za rok 2005 nie przekroczył dopuszczalnego limitu, czyli spełnia oba warunki określone w cyt. przepisie art. 113 ust. 11 ustawy o VAT.

Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy podziela przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika :Zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1. Jak wynika z ust. 1 art. 113 ww. ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.Zatem aby móc ponownie skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT wartość sprzedaży opodatkowanej nie może przekroczyć łącznie kwoty stanowiącej równowartość 10.000 euro w roku poprzedzającym rok, w którym przypada data ponownego wyboru zwolnienia, określonego w ww. art. 113 ust. 11. Powyższy warunek musi być spełniony także w odniesieniu do wartości sprzedaży osiągniętej w roku wyboru zwolnienia.W przypadku Podatnika rokiem poprzedzającym rok, w którym przypada data ponownego wyboru zwolnienia jest rok 2005. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że obrót osiągnięty w roku 2005 nie przekroczył dopuszczalnego limitu oraz, że od miesiąca, w którym wnioskodawca stał się podatnikiem VAT upłynął wymagany okres 3 lat. Podatnik nie wykonuje też czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Zatem w roku 2006 wnioskodawca może powrócić do zwolnienia podmiotowego.Ponadto informuje się, że podatnik, który podejmie decyzje o skorzystaniu z przysługującego mu na mocy art. 113 ust. 11 ustawy o VAT prawa ponownego zwolnienia od podatku od towarów i usług, obowiązany jest zgłosić te zmianę urzędowi skarbowemu składając w tym celu formularz VAT-R ze wskazaniem miesiąca, od którego zamierza skorzystać ze zwolnienia. Obowiązek ten wynika z przepisu art. 96 ust. 12, który stanowi, że jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj