Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
PP/443/33/Int-57/05
z 22 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/33/Int-57/05
Data
2005.09.22



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
dostawa
montaż
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Jakie są zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca towarów, wśród których można wyodrębnić następujące zagadnienia:Czy przedstawione czynności będą stanowiły dostawę towarów z montażem, czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?.Czy miejscem świadczenia przedmiotowej dostawy towarów będzie Polska?.Czy w przypadku wykonania niżej opisanych czynności podatnikiem będzie nabywca towaru?.Czy opisana transakcja winna być potwierdzona fakturą wewnętrzną?.Czy podstawą opodatkowania jest kwota, jaką podatnik zobowiązany jest zapłacić firmie słowackiej?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 7 lipca 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2005 r. wpłynął wniosek, w którym zwrócił się Pan między innymi z pytaniem o wyjaśnienie zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca towarów, wśród których można wyodrębnić następujące zagadnienia:

- czy przedstawione czynności będą stanowiły dostawę towarów z montażem, czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?,

- czy miejscem świadczenia przedmiotowej dostawy towarów będzie Polska?,

- czy w przypadku wykonania niżej opisanych czynności podatnikiem będzie nabywca towaru?,

- czy opisana transakcj a winna być potwierdzona fakturą wewnętrzną?

- czy podstawą opodatkowania jest kwota, jaką Podatnik zobowiązany jest zapłacić firmie słowackiej?

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę, a dotyczący powyższego zapytania przedstawia się następująco:

Z danych zamieszczonych w przedmiotowym wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod nazwą ....

W ramach tej działalności zawarł Pan umowę o dzieło ze słowacką spółką z o.o., na podstawie której spółka ta zobowiązała się do wykonywania dwóch linii technologicznych do produkcji mieszanki betonowej w dwóch zakładach produkcyjnych (jedna linia w ..., a druga w ...).

Zgodnie z umową na wykonanie dzieła przez słowacką spółkę składa się:

- wyprodukowanie komponentów linii technologicznej,

- przygotowanie i przekazanie dokumentacji technicznej,

- montaż dostarczonych komponentów linii technologicznych, ich próbny rozruch oraz przeszkolenie pracowników firmy ... w ich obsłudze.

Natomiast ze swej strony zobowiązał się Pan m.in. do przygotowania placu budowy do montażu linii technologicznych w ... i ..., przewiezienie wyprodukowanych przez firmę słowacką komponentów z jej zakładu do miejsca montażu i do zapewnienia możliwości składowania tych komponentów przed montażem. Jako miejsce realizacji umowy strony ustaliły miejsce montażu przedmiotu umowy.

Zgodnie z umową pierwsza część realizacji dzieła - dostawa komponentów linii technologicznych - jest realizowana przez odbiór tych komponentów przez Pana ( własnym transportem) z zakładu słowackiej spółki.

Druga część realizacji dzieła - dostawa dokumentacji - następuje najpóźniej do 10 dnia od zakończenia prób. Trzecia część dzieła to dostawa prac - montaż, próbny rozruch i przeszkolenie pracowników - która ma być zrealizowana w ustalonym okresie od dnia dostawy materiału do montażu i odbioru placu budowy. Strony uzgodniły w umowie, że cena za całe dzieło wyniesie 168.613,- euro. Przy czym 84.719,- euro przypada na linię do zakładu w ..., a 83.894,- euro na linię w ....

Ponadto z uwagi na złożony charakter wykonywanego dzieła strony przewidziały cząstkową realizację umowy i odpowiednio częściowe płatności. Ponadto, w warunkach płatności ustalone zostało, że przekaże Pan następujące zaliczki: 66.500,- euro, i dwa razy po 33.250,- euro.

Umowa określa, że płatności za poszczególne części dzieła będą dokonywane na podstawie dokumentów podatkowych sporządzonych przez wykonawcę dzieła zgodnie z właściwymi przepisami obowiązującymi na Słowacji, przy czym płatność zaliczki miała nastąpić na podstawie faktur pro forma.

Trzy zaliczki zostały przekazane odpowiednio w marcu, kwietniu i maju 2005 r. na podstawie wystawionych przez słowacka spółkę faktur pro forma. Następnie w dniu 31 maja 2005 r. firma słowacka w swoim zakładzie wydała komponenty linii technologicznych, które zostały przewiezione przez Pana na miejsce ich montażu. Ponieważ wydanie tych komponentów stanowiło realizację częściową dzieła, firma słowacka w dniu 14 czerwca 2005 roku wystawiła na te dwie części faktury odpowiednio na kwotę 78.869,- euro i 78.044,- euro, w których uwzględniono wpłacone wcześniej zaliczki.

Słowacka spółka nie posiada siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, ani nie jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik podatku VAT.

Stanowisko Pana odnośnie przedstawionego stanu faktycznego w stosunku do postawionych powyżej pytań jest następujące:

Opisana dostawa linii technologicznych nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia przedmiotowej dostawy jest Polska, a zatem dostawa linii technologicznych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Ponieważ firma słowacka nie posiada siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, ani nie jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT, to stosownie do postanowień art.17 ust.1 pkt 5 ustawy, podatnikiem VAT w tym przypadku będzie nabywca towaru. Opodatkowanie tej czynności w Polsce nastąpi na podstawie wystawionej przez mnie faktury wewnętrznej.

Podstawą opodatkowania będzie kwota, którą Podatnik jest zobowiązany zapłacić firmie słowackiej ( art. 29 ust. 18 ustawy o VAT). Jednocześnie wykazana w wystawionej przez Pana fakturze wewnętrznej kwota podatku należnego, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy stanowić będzie dla Niego podatek naliczony.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Mając na uwadze przedstawiony przez Pana stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik tut.Urzędu wyjaśniając wyodrębnione na wstępie zagadnienia informuje co następuje:

- czy przedstawione czynności będą stanowiły dostawę towarów z montażem, czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłku lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Natomiast zgodnie z literalnym brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 3 lit.b ustawy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o których mowa w art. 9 ust. 1, nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, stanowiłaby dostawę towarów, które są instalowane lub montowane z próbnym montowaniem lub bez niego, przez podatnika dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, czyli stanowiłaby dostawę, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2.

W świetle przedstawionych przepisów opisane w przedmiotowym wniosku czynności, stanowiące cząstkowe etapy realizacji umowy, należy rozpatrywać całościowo jako dostawę towarów, które po ich nabyciu są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem, przez podmiot działający na rzecz dokonującego ich dostawy.

- czy miejscem świadczenia przedmiotowej dostawy towarów będzie Polska?.

Zagadnienie dotyczące miejsca świadczenia przy dostawie towarów zostało określone w art. 22 ust. 1 pkt 2 wyżej powołanej ustawy.

W myśl tego przepisu w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane z próbnym montowaniem lub bez niego, przez podatnika dokonujacego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, miejscem świadczenia jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane.

Przy czym nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Tym samym miejsce świadczenia przedmiotowej dostawy z montażem jest terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

- czy w przypadku wykonania niżej opisanych czynności podatnikiem będzie nabywca towaru?.

Kolejną kwestię reguluje art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług mówiący o tym, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nie posiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135 - 138.

Zatem ma tutaj zastosowanie mechanizm tzw. odwróconego poboru podatku.

W przedmiotowym wniosku zamieścił Pan informację, iż słowacka spółka nie posiada siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, ani nie jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik podatku VAT.

Zatem obowiązek rozliczenia podatku należnego od tej dostawy spoczywa na Panu jako nabywcy towarów.

- czy opisana transakcja winna być potwierdzona faktura wewnętrzną?.

Przedmiotowa czynność dostawy towarów, dla których podatnikiem jest ich nabywca, winna być udokumentowana faktura wewnętrzną, zgodnie z art. 106 ust. 7 powołanej ustawy.

- czy podstawą opodatkowania jest kwota, jaką Podatnik zobowiązany jest zapłacić firmie słowackiej?.

W przypadku dostaw towarów, dla kórych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 podatnikiem jest nabywca tych towarów, podstawą opodatkowania jest kwota, którą nabywca jest obowiazany zapłacić, z wyjątkiem, gdy podatek został rozliczony przez dokonującego dostawy tych towarów lub od towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, na terytorium kraju, został w całości z tytułu ich importu pobrany od podatnika dokonującego nabycia tych towarów ( art. 29 ust.18 ustawy).

Zatem przedstawione przez Pana stanowisko, w kwestii wymienionych na wstępie zagadnień opisujących zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności dostawy towarów dla których podatkiem jest nabywca towarów, jest prawidłowe.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie wydania postanowienia, nie toczyło się postępowanie podatkowe, jak również kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swój ą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj