Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-7/06
z 27 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-7/06
Data
2006.02.27



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
opłata za użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy opłata za wieczyste uzytkowanie gruntu jest ceną?


W związku z art. 3 ust.1 pkt 1 ustawy o cenach z dnia 5 lipca 2001 r / Dz. U. Nr 97 poz. 1050 z 2001 ze zm. / oraz z art.5 ust.1 pkt 1 , 8 ust.1 i 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie definicji opłaty za korzystanie z prawa użytkowania wieczystego gruntu, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółdzielnięw w/w wniosku jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku wynika, że Spółdzielnia ponosi opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania gruntu od Urzędu Miasta. Od 1 stycznia 2006 r. Spółdzielnia została obciążona zwiększoną opłatą. Jej powiększenie nastąpiło z tytułu zwiększonej wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego oraz o podatek VAT.

W związku z takim postępowaniem U.M. powstaje pytanie, czy przedmiotowa opłata jest ceną?

Zdaniem Spółdzielni nie ma takiego przepisu w ustawie o VAT, który by przewidywał doliczanie podatku VAT do opłaty rocznej za korzystanie z prawa wieczystego użytkowania gruntu

Stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku należy uznać za nieprawidłowe

Zgodnie z art.3 ust. 1 pkt. 1 ustawy o cenach z dnia 5 lipca 2001 r. / Dz. U. Nr 97 poz. 1050 z 2001r. ze zm. / ceną jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów towar lub usługa podlega obciążeniu podatkiem VAT. A zatem, cena którą musi zapłacić nabywca, jeśli nie posiada wyodrębnionego podatku VAT na fakturze, jest ceną brutto. Jeśli natomiast podatek ten jest wyodrębniony to ceną do zapłaty przez nabywcę jest kwota łączna / wartość netto plus podatek VAT /.

Ze względu na to, że czynności oddania, zbycia, ustanowienia prawa wieczystego użytkowania gruntów są czynnościami określonymi w art.8 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm./, czyli są usługami, wykonywanie tych czynności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art.5 ust.1 kpt.1 ustawy o VAT. Podstawę opodatkowania tych czynności, zgodnie z art.29 ust.1 ustawy o VAT stanowi obrót, a obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Z podanych wyżej przepisów wynika, że płatności jakie ponosi wnioskujący w związku z prawem użytkowania wieczystego mieszczą się w definicji ceny określonej w ustawie o cenach.

Jednocześnie, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wskazuje, że interpretacje wydawane w trybie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tj. z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz.60 ze zm./ dotyczą indywidualnych spraw podatników. Mają one na celu wyjaśnienie podatnikowi skutków wykonywanych czynności w kontekście materialnego prawa podatkowego. W przedstawionym wniosku wykonującym czynność podlegającą opodatkowaniu nie jest wnioskujący. Tak jak to przedstawiono w piśmie o uzupełnienie wniosku, niniejsza interpretacja powinna dotyczyć ewentualnie skutków podatkowych dla wnioskującego w wyniku nabycia usługi. Takiego problemu jednak wnioskujący nie przedstawił, w związku z tym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj