Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
PD-I/415-93/13/05
z 27 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/415-93/13/05
Data
2006.02.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
księga przychodów i rozchodów
wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy po przekształceniu wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej małżonków prowadzących działalność gospodarczą na imię obojga w dwa odrębne wpisy (bez zawiązywania spółki cywilnej) możliwe jest nadal prowadzenie jednej księgi przychodów i rozchodów dla firmy i przenoszenie po 50% obrotów miesięcznych do ksiąg małżonków i rozlicznie dochodów zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Jeśli brak jest takiej możliwości, to jak należy prowadzić księgi podatkowe w sytuacji, gdy faktury dotyczące przychodów i rozchodów wystawiane są na wspólnie prowadzoną firmę?


Na podstawie przedstawionych we wniosku informacji ustalono następujący stan faktyczny:

Małżonkowie prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą w dwóch firmach: w spółce jawnej X oraz w spółce małżeńskiej Y. Firma Y zarejestrowana była w Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta Kalisza na podstawie wspólnego wpisu małżonków. Zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług dokonał mąż i został zarejestrowany pod swoim numerem NIP, natomiast numer REGON dotyczył danych obojga małżonków. Małżonkowie nie zawarli umowy spółki, a przychody i koszty dla celów podatku dochodowego dzielone były po 50%. W 2001 r. wspólny wpis dotyczący firmy Y został wykreślony z ewidencji i zastąpiony odrębnymi wpisami małżonków. Numer REGON został zmieniony i dotyczy obecnie męża i to on jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Po dokonaniu rozdziału wspólnego wpisu działalność gospodarcza wykonywana była nadal bez zawierania umowy spółki, a dochody uzyskiwane ze wspólnie prowadzonej działalności małżonkowie rozliczali po 50%, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawcy zwracają się z zapytaniem, czy po przekształceniu wspólnego wpisu małżonków prowadzących działalność gospodarczą na imię obojga w dwa odrębne wpisy (bez zawiązywania spółki cywilnej), możliwe jest nadal utrzymanie dotychczasowych zasad opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych: prowadzenie jednej księgi przychodów i rozchodów dla firmy i przenoszenie po 50% obrotów miesięcznych do ksiąg małżonków, a jeśli brak jest takiej możliwości, to jak należy prowadzić takie księgi w sytuacji, gdy faktury dotyczące przychodów i rozchodów wystawiane są na wspólnie prowadzoną firmę?

Zdaniem Strony stosowany dotychczas sposób prowadzenia dokumentacji księgowej oraz sposób rozliczania dochodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowy.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego uznał stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą; za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej, zatem małżonkowie posiadający odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej, którzy nie zawarli umowy spółki cywilnej, lub spółki prawa handlowego, są w rozumieniu tej ustawy odrębnymi przedsiębiorcami. Wyłącza to możliwość prowadzenia wspólnej firmy i wspólnej dokumentacji księgowej przez małżonków oraz możliwość rozliczania przychodów i kosztów u każdego podatnika proporcjonalnie do jego udziału w zysku zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), bowiem przepisy tego artykułu mają zastosowanie do podatników prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek. Do dnia 31.12.2005 r. przepisy te miały również zastosowanie do "spółek małżeńskich" prowadzonych na podstawie wspólnego wpisu małżonków do ewidencji działalności gospodarczej, jednak na mocy uregulowań wynikających z art. 68 ustawy z dnia 02.07.2004 r. - przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. nr 173, poz. 1808) wyłączono możliwość prowadzenia działalności w formie takiej spółki przez małżonków.

W związku z powyższym, każdy z małżonków prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą na własne nazwisko na podstawie odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej jest obowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (ksiąg rachunkowych) na zasadach określonych w art. 24a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj