Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF/77-137/BD/06
z 6 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF/77-137/BD/06
Data
2006.03.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
zaliczka miesięczna
zaokrąglanie kwot


Pytanie podatnika
W jaki sposób powinny być zaokrąglane zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników odprowadzane do Urzędu Skarbowego , w groszach ,czy w pełnych złotych ?


P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku , działając na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r. Dz. U . Nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.01.2006 r. stwierdza, iż zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników powinny być odprowadzane po zaokrągleniu do pełnych złotych .

Wojewódzki Sztab Wojskowy pismem z dnia 31.01.2006 r ., uzupełnionym dnia 20.02.2006 r. zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny : Komputerowy program płacowy w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Białymstoku nalicza podatek dochodowy w pełnych złotych. Następnie po odjęciu składki na ubezpieczenie zdrowotne podatek ten występuje w groszach .Podatnik zwraca się z pytaniem : w jaki sposób powinny być odprowadzane do Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników, czy w groszach, czy po zaokrągleniu do pełnych złotych . Sformułowano też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż : zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych odprowadza się do Urzędu Skarbowego po zaokrągleniu do pełnych złotych .

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji ,co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zgodnie z art.63 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8 , poz.60 ze zm.), w brzmieniu nadanym przez art.1 pkt.30 ustawy z 30 czerwca 2005 r .o zmianie ustawy -Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 143, poz.1199 ), podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom lub inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się ,a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Wymienione zasady zaokrąglania mają zastosowanie od dnia 1 stycznia 2006 r ( data wejścia w życie powołanego wyżej przepisu) do wszystkich opłat i należności, do których stosuje się przepisu działu III ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli odrębne przepisy nie ustanowiły szczególnych zasad zaokrągleń. Stosownie do § 2 wyżej powołanego przepisu zaokrąglania podstaw opodatkowania i kwot podatków nie stosuje się do opłaty skarbowej oraz opłat , o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.Zatem zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników, jako należności ,do których stosuje się przepisy działu III ustawy Ordynacja podatkowa - Zobowiązania podatkowe , których termin płatności upływa po dniu 1 stycznia 2006 r powinny być odprowadzone do Urzędu Skarbowego po zaokrągleniu do pełnych złotych, stosownie do zasad określonych w powołanym wyżej art.63 ustawy -Ordynacja podatkowa. Natomiast dotychczasowe zasady zaokrąglania określone w § 13 -15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji ,które muszą być zawarte w rachunkach ( Dz. U. Nr 240, poz.2063) powinny być stosowane tylko do korekt deklaracji za 2005 r. i lata wcześniejsze oraz do zobowiązań podatkowych, których termin płatności upłynął z dniem 31.12.2005 r. Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 31.01.2006 r jest prawidłowe .

Zgodnie z art.14b § 1 Ordynacji podatkowej ,interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy – art.14b § 2 w/w ustawy. Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa ,które były przedmiotem interpretacji . Na postanowienie Stronie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku ,za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego , w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia . Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu ,określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj