Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/021/443/9/06/IW
z 6 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/021/443/9/06/IW
Data
2006.03.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
odzież niemowlęca
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT zastosować przy sprzedaży czapeczek niemowlęcych?


POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 25.01.2006r. przez s.c. ..... dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 25.01.2006r. złożonym przez s.c. ...... przedstawiono następujący stan faktyczny, pytanie oraz własne stanowisko w sprawie:

W symbolu PKWiU 18.24.11-00.00 (odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt, włączając podkoszulki, opalacze, majteczki, ubranka, pieluszki, rękawiczki z jednym palcem, ubranka wierzchnie, z dzianin) nie wyszczególnione są interesujące Wnioskodawcę czapeczki niemowlęce z dzianiny. W PKWiU w Dziale 18 – „Odzież, wyroby futrzarskie” pkt 3f zawarty jest zapis – w odniesieniu do poz. 18.24.11 określenie „odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt” dotyczy artykułów dla małych dzieci o wysokości ciała do 86 cm, dotyczy ono również pieluszek dla niemowląt.Wobec powyższego spółka nie wie czy czapeczkę można zakwalifikować do odzieży niemowlęcej do wzrostu 86 cm. Zaznaczają, że wielkości czapeczki (obwodu główki) nie można rozpatrywać według wzrostu dziecka. Zdaniem Wnioskodawcy czapeczka niemowlęca z dzianiny jest odzieżą niemowlęcą, ale ze względu na brak szczegółowego zapisu w klasyfikacji wyrobów i usług spółka stosuje stawkę VAT w wysokości 22%. Jednakże odbiorcy hurtowi powyższego wyrobu zwracają uwagę, że niektórzy producenci stosują obniżoną stawkę VAT 7%.Spółka prosi o zajęcie stanowiska i udzielenie informacji o stawce VAT na ww. wyrób i podanie prawidłowego symbolu PKWiU. Prezentuje stanowisko, że przy produkcji i sprzedaży czapeczek dla niemowląt można stosować stawkę VAT w wysokości 7%.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 ustawy. W załączniku nr 3 do ustawy, stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, pod pozycją 45 wymieniono „bez względu na symbol – odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt” (brzmienie nadane ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz. U. Nr 90, poz. 756 – weszło w życie od 1 czerwca 2005r.). Tym samym, jeżeli wytwarzane przez podatnika czapeczki przeznaczone są dla niemowląt, stawka opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynosi 7%. Nie ma przy tym znaczenia symbol PKWiU. Dodatkowo należy zaznaczyć,że do dnia 31.05.2005r. brzmienie poz. 45 z załączniku nr 3 do ustawy było następujące: „symbol PKWiU 18.24.11 – odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt” i stawka podatku w wysokości 7% miała zastosowanie wyłącznie do odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 18.24.11. Jednocześnie informuje się, że urząd skarbowy nie jest organem upoważnionym do dokonania klasyfikacji wyrobu wg PKWiU i wydawania opinii statystycznych. Klasyfikacji statystycznych dokonuje urząd statystyczny. Wyłączną odpowiedzialność za prawidłową pod względem statystycznym i podatkowym identyfikację wyrobów, bądź usług ponosi podatnik. Udzielając powyższych wyjaśnień tut. Urząd przyjął opisany przez Wnioskodawcę stan faktyczny. Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Złożenie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj