Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
PP/443/36/In-63/05
z 11 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/36/In-63/05
Data
2005.10.11



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
jednostka samorządu terytorialnego
Skarb Państwa
stawki podatku
umowa zamiany


Pytanie podatnika
Czy umowa zamiany zawarta pomiędzy Skarbem Państwa, a Gminą Miasta X podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i wg jakiej stawki?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 2 sierpnia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2005 r. wpłynął wniosek, w którym zwrócili się Państwo z m.in. z pytaniami:

1) czy umowa zamiany zawarta pomiędzy Skarbem Państwa, a Gminą Miasto ... podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?,

2) jeżeli tak to według jakiej stawki podatku?.

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę przedstawia się następująco:

Zgodnie z art. 14 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (2004 r. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz.2603 ze zm.) będzie dokonywana zamiana nieruchomości pomiędzy Skarbem Państwa, a Gminą Miasto ....

Ze strony Skarbu Państwa zostały przeznaczone do zamiany następujące nieruchomości:

- niezabudowana, oznaczona jako działka ewid. Nr 15210/2 o pow. 6,7718 ha, położona w ... tzw. „Bór..." w użytkowaniu wieczystym Gminy Miasto ...,

- niezabudowana, oznaczona jako działka ewid. Nr 10175/7 o pow.0,1159 ha, położona w ... na Osiedlu Bór w użytkowaniu wieczystym Gminy Miasto ...,

- zabudowana, oznaczona jako działka ewid. Nr 9938/106 o pow.0,1395 ha, położona w ... przy ul. ... - budynek byłej stacji kolejowej (nieruchomość przyjęta do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa w 1994 r.),

- zabudowana, oznaczona jako działka ewid. Nr 9938/22 o pow.0,7506 ha, położona w ..., przy ul. ... w użytkowaniu wieczystym osób fizycznych - grunt stanowi własność Skarbu Państwa, a budynki stanowią własność współużytkowników wieczystych.

Przedstawiając własne stanowisko stwierdzili Państwo, iż na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zamiana gruntów jest czynnością objętą opodatkowaniem podatkiem VAT.

W kwestii drugiego pytania przedstawili Państwo swoje stanowisko w piśmie Nr GG.VIII.7011/3/2003/05 z dnia 25 sierpnia 2005 r. (data wpływu 26 sierpnia 2005 r.), po uprzednim wezwaniu do usunięcia braków formalnych pismem z dnia 19 sierpnia 2005 r.

Jednocześnie w powołanym piśmie uzupełnili Państwo stan faktyczny o dane:

- działka ewid. Nr 15210/2 położona jest w terenie oznaczonym symbolem planu punktowego miasta ... L213RL i L214RL - tereny leśne stanowiące fragment ciągu ekologicznego, chronione przed zainwestowaniem.

Obowiązuje bezwzględny zakaz inwestycji. Istnieje rezerwat „Bór Na Czerwonym",

- działka ewid. Nr 10175/7 położona w ... w terenie oznaczonym symbolem II.MU - teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami komercyjnymi związanymi z zaspokojeniem potrzeb zespołów mieszkaniowych, w szczególności handel, gastronomia oraz administracja i garaże,

- działka ewid. Nr 9938/22 położona w ... w terenie oznaczonym symbolem planu 2PP - tereny produkcji przemysłowej, magazynów, hurtowni, składów itp.

Działalności gospodarczej wraz zapleczem administracyjno-socjalnym.

Dodatkowo poinformowali Państwo, że w okresie 5 lat Skarb Państwa nie ponosił wydatków na modernizację budynku umiejscowionego na działce ewid. Nr 9938/106. Przedmiotowa nieruchomość była wydzierżawiana przez Skarb Państwa osobie fizycznej, a umowa dzierżawy wygasła z dniem 31 stycznia 2005 r.

Mając powyższe na uwadze stwierdzili Państwo, że:

- w myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy zwolnieniu od podatku VAT powinna podlegać nieruchomości oznaczona jako działka ewid. 15210/2, stanowiąca tereny zielone,

- w myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy zwolnieniu od podatku powinna podlegać zabudowana działka ewid. Nr 9938/106,

- dla pozostałych nieruchomości powinna mieć zastosowanie stawka podatku w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej powyżej ustawy.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

1) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostała towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami są natomiast rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 powołanej ustawy).

Zamiana jest umową cywilnoprawną, na podstawie której każda ze stron zobowiązuje się do przeniesienia na drugą stroną własności rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy, zgodnie z treścią art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zapis art. 604 Kodeksu cywilnego daje dyspozycję odpowiedniego stosowania do zamiany przepisów o sprzedaży.

Umowa zamiany jest zatem umową wzajemną, zbliżoną do umowy sprzedaży. Różnica w stosunku do umowy sprzedaży polega na tym, że w miejsce świadczenia ceny pojawia się obowiązek drugiej strony przeniesienia własności rzeczy. Tym samym umowa zamiany skutkuje wzajemnym przeniesieniem prawa do rozporządzania zamienianymi nieruchomościami jak właściciel.

Biorąc powyższe pod uwagę, zamianę nieruchomości w świetle ustawy o podatku od towarów sług traktuje się jako odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stosowanie do art.15 ust. 6 powołanej ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Z przepisu tego wynika, że organ władzy publicznej lub urząd obsługujący ten organ jest podatnikiem podatku od towarów i usług w takim zakresie, w jakim wykonuje czynności na podstawie umów cywilnoprawnych, do których zalicza się m.in.umowę zamiany.

Mając powyższe na względzie, uznać należy, że czynność przeniesienia przez Skarb Państwa, reprezentowany zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), przez starostę, własności nieruchomości na podstawie umowy zamiany jest objęta zakresem opodatkowania podatkiem towarów i usług, gdyż stanowi dostawę towaru dokonywaną przez podatnika.

Zauważyć jednak należy, że nie każde wykonanie czynności objętej zakresem opodatkowania podatkiem o towarów i usług powoduje wystąpienie podatku należnego. Bowiem zarówno ustawy o VAT jak i akty do niej wykonawcze przewidują zwolnienia przedmiotowe od podatku dla określonych czynności.

2) W art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zawarte zostało zwolnienie od podatku dla dostawy trenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu zatem podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe niezabudowane stanowiące tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Dostawa takich gruntów nie korzysta z preferencji podatkowych i podlega na podstawie art. 41 ust. 1 opodatkowaniu stawką w wysokości 22% podatku od towarów i usług.

Natomiast art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy mówi o zwolnieniu od podatku dostawy towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z powyższego wynika, że grunty nie mogą być towarem używanym. Przy czym na podstawie ust. 6 omawianego art. 43 nie korzysta ze zwolnienia od podatku dostawa towarów używanych w postaci budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie w rozumieniu przepisów podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług można stwierdzić, że przedmiotowe zwolnienia będą miały zastosowanie w stosunku do dostawy :

- niezabudowanej działki nr ewid. 1510/2 - zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1pkt 9 powołanej ustawy,

- zabudowanej działki nr ewid.9938/106 zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy.

Natomiast dostawa pozostałych działek nr ewid. 10175/7 oraz nr ewid. 9938/22 będzie opodatkowana według stawki podstawowej podatku VAT tj. 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy.

Zatem przedstawione przez Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie wydania postanowienia, nie toczyło się postępowanie podatkowe, jak również kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swój ą moc z chwilą zmiany przepisów j ej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj