Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV-AL/443-93/O/05
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV-AL/443-93/O/05
Data
2005.09.30



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
pomoc bezzwrotna
stawka preferencyjna podatku
świadczenie usług
usługi hotelarskie


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo wykazał w deklaracji VAT-7 kwotę otrzymaną za wykonaną usługę hotelarską?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005r. z póź. zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez podatnika z dnia 13.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie poprawnego wykazania w deklaracji VAT-7 kwoty przychodu uzyskanego z tytułu wykonania usługi hotelarskiej dla Urzędu Miasta ..., finansowanej ze środków uzyskanych przez Urząd Miasta w ramach Programu Pomocy w Przebudowie Gospodarczej Państw Europy Środkowej i Wschodniej (PHARE).

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 13.09.2005r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

W dniu 05.06.2005r. Spółka ... podpisała umowę z Urzędem Miasta dotyczącą wykonania usługi hotelarskiej. Środki finansowe na pokrycie kosztów za wykonaną usługę Urząd Miasta ... uzyskał w ramach Programu Pomocy w Przebudowie Gospodarczej Państw Europy Środkowej i Wschodniej (PHARE), jest to bezzwrotna pomoc zagraniczna. Podatnik w miesiącu lipcu 2005r. przychód uzyskany z tytułu wykonanej usługi, oprocentowany stawką podatku VAT 0% wykazał w poz. 6 deklaracji VAT-7 jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem czy prawidłowo wykazał w deklaracji VAT-7 kwotę otrzymaną za wykonaną usługę hotelarską.

Zdaniem podatnika wyżej wymieniona kwota powinna być wykazana w poz. 2 deklaracji VAT-7 jako dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 0% VAT.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póź. zm.) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Ponadto za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju , które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów , jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego zgodnie z brzmieniem art. 13 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy.

Jednocześnie na podstawie § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 z 2004r. poz. 970 z póź. zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 i 2 oraz w art. 146 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy obniża się do wysokości 0% przy świadczeniu usług przez zarejestrowanych podatników oraz imporcie usług, nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Ponadto zgodnie z § 6 ust. 3 pkt 1 wyżej cytowanego rozporządzenia a za środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej uważa się bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom z budżetu Unii Europejskiej na podstawie umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej, dotyczących: Programu Pomocy w Przebudowie Gospodarczej Państw Europy Środkowej i Wschodniej (PHARE), w tym złotowe fundusze partnerskie powstałe w wyniku realizacji tego programu, a także środki, które zostały przekazane polskim podmiotom na podstawie umów zawartych z nimi przed dniem 1 maja 2004r., na sfinansowanie programów, realizowanych przez te jednostki w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej oraz w ramach innych programów wspólnotowych Unii Europejskiej. Natomiast stosownie do brzmienia § 6 ust. 8 wyżej cytowanego rozporządzenia przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania przy nabyciu za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, gdy kwota podatku została zaliczona do objęcia kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu przepisów regulujących zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, iż w dniu 17.06.2005r. Urząd Komitetu Integracji Europejskiej na wniosek Burmistrza Miasta ... zarejestrował umowę o świadczenie usług nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej na podstawie § 6 ust. 1 wyżej cytowanego rozporządzenia. Umowa dotycząca wykonania usługi hotelarskiej finansowana jest w całości ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

§ 6 ust. 1 wyżej wymienionego rozporządzenia wskazuje, iż stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 i 2, obniża się do wysokości 0%. Ponadto w myśl wyżej cytowanego art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w powyższym przypadku nie zachodzi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, którą wykazuje się w bloku C.1.6 w poz. 28 deklaracji VAT-7, gdyż mamy do czynienia ze świadczeniem usług hotelarskich.

Wobec powyższego przychód uzyskany z tytułu wykonania wyżej wymienionej usługi należy wykazać w bloku C.1.2 w poz. 21 deklaracji VAT-7.

Tym samym stanowisko przedstawione we wniosku tutejszy organ podatkowy uznał za prawidłowe.

Niniejsza odpowiedź udzielona została w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i obowiązujący stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj