Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2/415/05/06
z 22 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2/415/05/06
Data
2006.02.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
szkoda materialna
ubezpieczenia majątkowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela (PZU) za straty wywołane pożarem pomieszczeń magazynowych wynajmowanych przez podatniczkę spółce?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni wynajmowała pomieszczenia magazynowe. Do kosztów uzyskania przychodu zalicza kwoty amortyzacji wskazanych lokali. Na skutek pożaru, wynajmowane pomieszczenia magazynowe uległy zniszczeniu, a wynajmująca otrzymała z tego tytułu odszkodowanie od ubezpieczyciela. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, związanej z wynajmowaniem wskazanych pomieszczeń, a przedmiotowy najem odbywał się na gruncie umów cywilnoprawnych.

Podatniczka uważa, że otrzymane z w/w tytułu odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Przedstawione przez Podatniczkę stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Osoby fizyczne mogą być uprawnione do otrzymania odszkodowania za poniesioną szkodę na gruncie szeregu przepisów prawnych (np. Kodeksu cywilnego). Z uwagi na fakt, że odszkodowanie ma na celu zrekompensowanie poszkodowanemu poniesionej przez niego szkody, a nie jego wzbogacenie, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 Nr 14 poz. 176 ze zm.) zawierają zwolnienie odszkodowań od opodatkowania. Odszkodowanie jest świadczeniem polegającym na naprawieniu szkody przez osobę zobowiązaną na rzecz poszkodowanego.

Prawo cywilne wiąże powstanie odpowiedzialności odszkodowawczej z zaistnieniem trzech przesłanek:

-zdarzeniem, z którym system prawny łączy czyiś obowiązek naprawienia szkody,

-powstania szkody,

-związku przyczynowo - skutkowego między zdarzeniem a szkodą.

W rozpatrywanej sprawie Wnioskująca na skutek określonego zdarzenia losowego - pożaru, poniosła szkodę w nieruchomości, którą wynajmowała na rzecz osób trzecich. Wystąpienie wypadku ubezpieczeniowego powoduje ziszczenie się warunku ponoszenia odpowiedzialności przez zakład ubezpieczeń zgodnie z treścią art. 805 §1 i §2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 ze zm.). Oznacza to, że ubezpieczający lub inna osoba uprawniona do świadczenia może wystąpić z żądaniem zapłaty konkretnego odszkodowania, sumy ubezpieczenia czy innego świadczenia. Otrzymane odszkodowanie oraz inne świadczenia z tytułu ubezpieczeń majątkowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 Nr 14 poz. 176 ze zm.). Wyjątek od powyższej zasady stanowią odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali podatkowej, zgodnie z art. 27 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, lub podatkiem liniowym na podstawie art. 30c.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującego wynika, że przedmiotowy najem nie jest wykonywany w ramach działalności gospodarczej. Zatem otrzymane odszkodowanie nie będzie stanowić, zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy, przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj