Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/415/04/2006
z 22 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/415/04/2006
Data
2006.02.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
renta strukturalna
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek złożenia zeznania w przypadku osiągania dochodów z tytułu renty strukturalnej wypłacanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 16.01.2006 r. wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 16.01.2006 r., uzupełnionym w dniu 08.02.2006 r., zwrócił się Pan do tut. Organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Na Pana dochody osiągnięte w 2005 roku składają się przychody:
a) z renty strukturalnej wypłacanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
b) z czynszu za wynajem pomieszczeń.
Z tytułu najmu lokalu opłaca Pan podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Renta strukturalna, o której wyżej mowa została Panu przyznana Decyzją Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 21.03.2005 r. nr ............, na podstawie § 21 ust. 1 oraz § 21 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.04.2004 r. w sprawie szczególnych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętych planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. nr 114, poz. 1191). Miesięczna pomoc finansowa z tytułu renty strukturalnej jest finansowana w:
- 80 % z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej;
- 20 % z Budżetu Państwa
i wypłacana jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W związku z tym zwrócił się Pan z pytaniem "Czy w opisanej sytuacji ma Pan obowiązek składać zeznanie podatkowe PIT-37 za 2005 r. ?"
W Pana ocenie skoro pobierana renta strukturalna jest zwolniona z opodatkowania to osoby ją pobierające są zwolnione ze składania rocznych zeznań podatkowych PIT-37.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 r., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Art. 45 ust. 1 cytowanej ustawy wiąże obowiązek opodatkowania osiągniętych w roku podatkowym dochodów z obowiązkiem złożenia zeznania rocznego. W myśl tego przepisu podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Z uwzględnieniem wyłączeń co do zakresu stosowania przepisów niniejszej ustawy należy stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które ustawodawca wymienił w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku w drodze rozporządzenia Ministra Finansów. Katalog zwolnień, o którym mowa w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób przewiduje szereg zwolnień przedmiotowych w zakresie dochodów związanych z rolnictwem. Ze zwolnienia korzystają m.in.:
a) dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
- podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
b) dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD) - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47a cyt. wyżej ustawy;
c) kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47c w/w ustawy;
d) dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne, otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, od agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Szczegółowe warunki i tryb udzielania rent strukturalnych określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 144, poz. 1191), wydane na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Przyznawane renty strukturalne maja na celu m.in. zwiększenie efektywności ekonomicznej gospodarstw. Ważnym celem, do którego zmierzają państwa unijne przy pomocy rent strukturalnych jest powiększanie powierzchni gospodarstw rolnych i w efekcie poprawa struktury agrarnej. Środki na te cele pochodzą z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.

Z przedłożonej decyzji o przyznaniu Panu renty strukturalnej wynika, że finansowana jest ona w:
- 80 % z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej
- 20 % z Budżetu Państwa.

Należy zatem stwierdzić, iż środki otrzymane przez Pana w postaci renty strukturalnej zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych w części finansowanej z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, w części zaś finansowanej z budżetu państwa na mocy art. 21 ust. 1 pkt 47 c ustawy.

Biorąc pod uwagę, iż uzyskane przez Pan dochody w 2005 r. z tytułu renty strukturalnej są jedynymi przychodami podlegającymi opodatkowaniu wg skali na zasadach ogólnych oraz jednocześnie objęte są zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych nie ciąży na Panu obowiązek składania zeznania podatkowego PIT-37 za 2005 rok.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj