Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US-31/PWI/4400/192/II/06/AK
z 9 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-31/PWI/4400/192/II/06/AK
Data
2006.03.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
dofinansowanie
ustalanie zobowiązania podatkowego
zadania publiczne


Pytanie podatnika
Czy powierzone Instytutowi dofinansowanie dla realizacji zadań publicznych podlega ustawie o podatku od towarów i usług, a tym samym czy stanowi obrót dla celów ustalenia proporcji VAT na rok 2006?


Odpowiedź:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, natomiast obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Powyższy przepis oznacza zatem, iż do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio związane z kwotą należną usługi poprzez pokrycie ceny. Warunkiem zastosowania art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy jest stwierdzenie, że dana dotacja ma bezpośredni związek z konkretnymi dostawami lub świadczonymi usługami.

Dla stwierdzenia czy dana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT istotne znaczenie ma ustalenie jej przeznaczenia, które najczęściej wynika ze szczególnych warunków jej przyznania. W związku z powyższym tut. Organ podatkowy wyjaśnia, iż obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT powiększają jedynie dotacje bezpośrednio związane z dokonywaną dostawą lub świadczoną usługą, a więc dotacje, które stanowią pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub są rekompensatą za wykonanie świadczenia po obniżonych cenach (mają wpływ na obniżenie kosztów, które są następnie elementem kalkulacji ceny towaru lub usługi). Pozostałe dotacje, nie związane z dostawą towarów lub świadczeniem usług, a przyznawane na całokształt działalności, jak również dotacje celowe na inwestycje nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. W tym przypadku gdy otrzymana dotacja nie wpływa na cenę towaru lub usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem o towarów i usług.

Biorąc pod uwagę, iż usługi świadczone przez Instytut w zakresie działalności statutowej jednostki finansowane są w ramach otrzymywanych na ten cel dotacji to należy uznać, iż w/w czynności nie prowadzą do powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny, tut. Organ podatkowy uznaje stanowisko Państwa za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj