Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-73/05
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-73/05
Data
2006.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
przetarg


Pytanie podatnika
Czy odpłatne przekazanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia zgłaszającym się do przetargu uczestnikom podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jaka będzie wówczas obowiązywała stawka podatku VAT ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),art. 2 ust. 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VATorgan podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 23.12.2005 r. oceniając stanowisko strony jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 23.12.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej jest placówką, która zobowiązana jest do stosowania ustawy „Prawo zamówień publicznych”.Ogłaszając przetarg na wykonywanie określonego zamówienia strona sporządza specyfikację istotnych warunków zamówienia. W przypadku złożenia wniosku przez wykonawcę uczestniczącego w postępowaniu Szpital zgodnie z art. 42 wspomnianej wyżej ustawy ma obowiązek przekazania wykonawcy w/w specyfikację. Bez specyfikacji nie byłaby możliwa realizacja przedmiotu zamówienia albowiem w specyfikacji wyliczone są wszystkie wymagania stawiane wykonawcom, opisany jest dokładnie przedmiot zamówienia i szczegółowe dane techniczne. Na podstawie specyfikacji wykonawcy przygotowują swoje oferty.Co do zasady specyfikację przekazuje się nieodpłatnie (art. 37 ustawy PZP).W praktyce przekazanie niniejszego dokumentu następuje na warunkach określonych w art. 42 ustawy PZP tj. odpłatnie. Jednakże cena jakiej wolno żądać za specyfikację może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych strona formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że organizator przetargu przekazując wykonawcom opracowaną przez siebie specyfikację sprzedaje towar. Dlatego też należy według strony udokumentować taką sprzedaż fakturą VAT i naliczyć do niej VAT w stawce 22 %.Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego powołane w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Z kolei art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Pod pojęciem towaru rozumie się w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej a także grunty.Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.Wobec powyższego nie podlegają opodatkowaniu czynności, które nie zostały wymienione w art. 5 ustawy o VAT oraz których przedmiotem nie są towary ani usługi w rozumieniu przepisu art. 2 ust. 6 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Podmioty wymienione w art.3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. prawo zamówień publicznych (Dz.U. Nr 19, poz.177 ze zm.) nabywają towary i usługi od wykonawców (dostawców), którym udzielono zamówienia publicznego. Udzielenia zamówienia dokonuje się w drodze przeprowadzonego postępowania. Niezbędnym elementem każdego z trybów postępowania jest przekazanie zainteresowanemu złożeniem oferty Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia ( SIWZ ), który zawiera m.in. informacje o przedmiocie zamówienia, sposób przygotowania oferty, opis warunków udziału w postępowaniu, opis kryteriów wyboru oferty najkorzystniejszej,itp.,bez których ubiegający się o zamówienie nie ma możliwości złożenia niepodlegającej odrzuceniu oferty. W trybie przetargu nieograniczonego SIWZ wysyłane jest wykonawcom, którzy w odpowiedzi na ogłoszenie zwrócili się o to z wnioskiem do zamawiającego. Stosownie do art.42 ust.2 ustawy prawo zamówień publicznych zamawiający może żądać od wykonawcy ceny za udostępnienie SIWZ, jednak w wysokości nieprzekraczającej kosztów jej druku i przekazania.

W świetle powyższego, odpłatnego wydania SIWZ nie można uznać za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług gdyż : wydanie to nie następuje w wyniku zawartej w tym celu jakiejkolwiek odrębnej umowy cywilnoprawnej -jest jednym z elementów postępowania prowadzonego w celu prawnie skutecznego zawarcia umowy(sprzedaży,dostawy,zlecenia, itp.), wydania SIWZ nie można wyodrębnić z całego przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jako odrębnej od reszty podejmowanych działań czynności -nie dochodzi do obrotu towarem. SIWZ jest wprawdzie rzeczą (zestaw formularzy i dokumentów),ale wytworzoną i udostępnioną przez zamawiającego nie w zakresie prowadzonej działalności (na zewnątrz), tylko na potrzeby konkretnego, prawem wymaganego postępowania,SIWZ jako dobro samoistne, nie związane z prowadzonym przetargiem, nie przedstawia praktycznie żadnej wartości, nawet tej liczonej kosztem druku i dystrybucji, i nie jest przedmiotem obrotu -nie występuje również świadczenie usługi na rzecz wykonawcy, to zamawiający podejmuje działania we własnym interesie w celu skutecznego udzielenia zamówienia,umożliwiającego dokonanie zakupu,wykonania usługi. Reasumując wydanie specyfikacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Zgodnie z przepisem art.14a § 3 Ordynacji podatkowej, interpretacja, o której mowa w art.14a § 1 Ordynacji podatkowej, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Zgodnie z przepisem art.14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w art.14a § 1 Ordynacji podatkowej, następuje w drodze postanowienia , na które służy zażalenie.

Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy organ kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj