Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US210/GK/443-5/06
z 23 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US210/GK/443-5/06
Data
2006.02.23



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
fakturowanie
powstanie obowiązku podatkowego
transport drogowy
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Kiedy najwcześniej może Podatnik wystawić fakturę za wykonanie usługi z tytułu świadczenia usług transportu towarów w sytuacji gdy : – zlecenie na usługę otrzymał w dn. 29.11.2005r., – wykonanie usługi rozpoczął w dn. 30.11.2005r., – zakończył wykonywanie usługi w dn. 02.12. 2005r., – zapłatę otrzyma po 45 dniach.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Podatnika wnioskiem z dnia 25.01.2006r. (data wpływu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż wystawienie faktury za usługę transportową w momencie załadunku towaru - za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając wniosek, podatnik płatnik lub inkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14a § 2).

Wnioskiem z dnia 25.01.2006 r. (wpływ do tut. organu podatkowego) Podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zwrócił się Pan do tut. organu podatkowego z zapytaniem, kiedy najwcześniej może wystawić fakturę za wykonanie usługi z tytułu świadczenia usług transportu towarów w sytuacji gdy :

– zlecenie na usługę otrzymał w dn. 29.11.2005r.,

– wykonanie usługi rozpoczął w dn. 30.11.2005r

– zakończył wykonywanie usługi w dn. 02.12. 2005r.,

– zapłatę otrzyma po 45 dniach.

Stanowisko Podatnika:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą-firmę transportową i w ramach tej działalności świadczy usługi transportowe w kraju i zagranicą. Informuje, że w zleceniu określono fracht w euro płatny w złotówkach wg kursu średniego tabeli NBP ogłoszonej w dniu załadunku lub poprzedzającego załadunek, na podstawie którego to przeliczenia oblicza należną zapłatę. Najważniejsze jest dla zleceniodawcy kurs euro z dnia załadunku po kursie śr. NBP i kompletna dokumentacja zakończenia zlecenia wraz z fakturą, a dla Podatnika data wystawienia i jej zaksięgowania. Według podatnika wystawienie faktury VAT za usługę transportową w dniu załadunku towaru jest prawidłowe.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:

    otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług:
    a) transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,
    b) spedycyjnych i przeładunkowych,
    c) w portach morskich i handlowych,
    d) budowlanych lub budowlano- montażowych

Przepis art. 19 ust. 15 ustawy o podatku od towarów i usług mówi, że w przypadkach określonych w ust. 13 pkt 2, otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

W oparciu o powyższe unormowania zauważa się, jak niżej:

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług transportu towarów powstaje:

    #61623; 30-tego dnia od dnia wykonania usługi transportu towarów pod warunkiem, że wykonawca usługi przed tym dniem nie otrzymał zapłaty całości lub części ceny za usługę. Usługa ta jest wówczas rozliczana w deklaracji dla podatku od towarów i usług za okres, w którym przypada ten 30-ty dzień.
    #61623; Jeżeli natomiast przed 30-tym dniem od dnia wykonania usługi nastąpiła zapłata całości ceny za usługę, wówczas obowiązek podatkowy z tytułu wykonania usługi powstaje w dniu dokonania tej zapłaty, i usługa ta jest wówczas rozliczana w deklaracji dla podatku od towarów i usług za okres, w którym przypada dzień zapłaty;
    #61623; Jeżeli przed 30-tym dniem od dnia wykonania usługi transportu towarów wykonawca usługi otrzymał zapłatę części ceny, obowiązek podatkowy w tej części powstaje w dniu otrzymania tej zapłaty, i ta część ceny rozliczana jest w deklaracji dla podatku od towarów i usług, w którym zapłata tej części ceny nastąpiła. Z tytułu pozostałej części ceny, nie wpłaconej przed 30-tym dniem od dnia wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstaje 30-go dnia od dnia wykonania usługi i ta część ceny rozliczana jest w deklaracji dla podatku od towarów i usług za m-c, w którym ten 30-ty dzień przypada.

Przepis § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) nakłada na podatników, w przypadkach określonych m.in. w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit.a, obowiązek wystawienia faktur VAT nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Natomiast § 15 ust. 2 ww. rozporządzenia mówi, że faktury, o których mowa w ust. 1 nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego /.../.Wskazać należy, że zapis w ustawie "/.../ nie później jednak niż 30 dnia /.../" nakazuje podatnikowi wykonanie obowiązku podatkowego nawet mimo braku zapłaty.

Reasumując, skoro przepisy ustawy określają dla usług transportowych szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, to podatnik nie jest uprawniony do przyjmowania innego momentu przewidzianego w ustawie dla innych czynności.

Zatem dla prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego istotne jest zdefiniowanie momentu, w którym usługa została wykonana. Biorąc pod uwagę, że istotą usługi transportowej jest przewiezienie ładunku w określone miejsce, należy przyjąć, że usługa zostaje wykonana z chwilą dostarczenia towaru na miejsce przeznaczenia, względnie w momencie rozładunku towaru, jeżeli umowa między stronami przewiduje wykonanie tej czynności przez przewoźnika.

Biorąc powyższe pod uwagę najwcześniejszym terminem, w którym można wystawić fakturę jest 30 dzień przed powstaniem obowiązku podatkowego (02.12.2005r.), natomiast najpóźniej fakturę wystawić należy z chwilą otrzymania zapłaty, bądź – jeżeli zapłata nie nastąpi- w trzydziestym dniu od dnia wykonania usługi.

Udzielona przez tut. organ interpretacja odnosi się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i została udzielona zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie udzielanej odpowiedzi

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wniesione za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj