Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-108/06
z 10 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-108/06
Data
2006.02.10



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
odliczenia
paragon fiskalny
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy paragon fiskalny podlega rozliczeniu w ewidencji zakupu VAT , z której wynikają kwoty podatku naliczonego do odliczenia?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :- art. 14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce uznaje za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 16.11.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 17.11.2005 r. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług , wyrażające się w twierdzeniu, iż paragon fiskalny podlega rozliczeniu w ewidencji zakupu VAT, z której wynikają kwoty podatku naliczonego do odliczenia.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 17.11.2005 r. Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą w Poznaniu, będący podatnikiem podatku od towarów i usług, złożył w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku VAT dotyczący ewidencjonowania w ewidencji zakupu VAT paragonów fiskalnych.

Wątpliwości Wnioskującego budzi prawo do rozliczenia w ewidencji zakupu VAT paragonu fiskalnego zawierającego: pełną nazwę przedsiębiorstwa, adres, numer NIP, nazwę towaru oraz stawkę podatkową. Zdaniem Podatnika paragon fiskalny z którego wynikają niewielkie kwoty podatku VAT może być rozliczony w ewidencji zakupu VAT.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zasady prowadzenia ewidencji sprzedaży oraz zakupu VAT określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ).

I tak zgodnie z art. 109 ust. 3 ww. ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą : kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 – dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Kwotami, o których mowa w art. 90 ustawy o VAT są kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art.120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych ( art. 86 ust. 1 ustawy o VAT ).

Jednakże podstawą do odliczenia podatku naliczonego, w przypadku nabycia towarów są jedynie oryginały faktur, faktur korygujących albo ich duplikaty oraz dokumenty celne. Kwotę podatku naliczonego stanowi natomiast suma wynikającego z ww. dokumentów podatku ( art. 86 ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 3-7 ).

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z § 20 pkt 1-5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2005, Nr 95, poz. 798 ) za fakturę uważa się również :1) bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, jeżeli zawierają następujące dane : nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy, numer i datę wystawienia biletu, odległość taryfową nie mniejszą niż 50 km, kwotę należności wraz z podatkiem, kwotę podatku;2) dowody zapłaty za usługi radiokomunikacji przywoławczej, jeżeli zawierają następujące dane : nazwy i numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, kwotę należności wraz z podatkiem, kwotę podatku;3) dokumenty dotyczące usług bankowych i ubezpieczeniowych zwolnionych od podatku, jeżeli zawierają co najmniej następujące dane: określenie usługodawcy i usługobiorcy, numer kolejny i datę ich wystawienia, nazwę usługi, kwotę , której dotyczy dokument;4) dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi, jeżeli zawierają następujące dane: nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy, numer kolejny i datę wystawienia, nazwę autostrady, za przejazd którą pobierana jest opłata, kwotę należności wraz z podatkiem, kwotę podatku;5) rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, Nr 85, poz. 727 i Nr 86, poz. 732 ), wystawiane przez podatników nieobowiązanych do wystawienia faktur według zasad określonych w § 8, 9,11-17,19-22 i 24.

Ponieważ paragon fiskalny nie jest fakturą w rozumieniu przepisów o VAT jak i dokumentem celnym, stanowiącym podstawę do odliczenia wynikającego z niego podatku naliczonego, tym samym Podatnik podatku od towarów i usług nie ma prawa do rozliczenia tego paragonu w ewidencji zakupu VAT, z której wynikają kwoty podatku naliczonego do odliczenia.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 16.11.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 17.11.2005 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj