Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/26/Z/K/06
z 21 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/26/Z/K/06
Data
2006.02.21



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
umowa przedwstępna


Pytanie podatnika
Czy zwaracie przedwstępnej umowy sprzedaży mieszkania do firmy developerskiej nie spowoduje utraty prawa do ulgi podatkowej z tytułu systematycznego oszczędzania w ramach kasy mieszkaniowej ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za prawidłowe Pani stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 18.01.2006r.

Na podstawie art. 14a § 4, w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.01 2006 r., dotyczącego udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Widzew biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny postanawia uznać Pani stanowisko za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w grudniu 2001 zawarła Pani umowę systematycznego oszczędzania na rachunku kasy mieszkaniowej z przeznaczeniem ich na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. W styczniu 2006 roku zakończył się Pani okres systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej, a zgromadzone oszczędności wraz z otrzymanym kredytem chce Pani przeznaczyć na zakup od firmy developerskiej mieszkania, które jest w trakcie budowy. Zawarta z firmą developerską umowa przedwstępna przewiduje zapłatę ceny mieszkania w ratach, które pokryte będą z całości zgromadzonej w kasie mieszkaniowej kwoty. Termin zakończenia inwestycji i zawarcie notarialnej umowy sprzedaży nastąpi w marcu 2007r.

Wątpliwość Pani budzi, czy mimo braku aktu notarialnego zostaną spełnione warunki skorzystania z ulgi związanej z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej. Pani zdaniem zawarcie z developerem umowy przedwstępnej na zakup mieszkania oraz wydatkowanie zgromadzonych oszczędności zgodnie z celem systematycznego oszczędzania do końca roku kalendarzowego w którym je wycofano tj. 2006r. są wystarczającymi dokumentami dającymi prawo do zachowania ulgi związanej z oszczędzaniem w/w kasie.

Od 1 stycznia 2002 r. w myśl w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r., o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniowa o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniowa, poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2002 r. podatnik traci prawo do wykorzystania odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, jeżeli wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania zostanie w danym roku wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę. Ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) reguluje zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych.

W świetle art. 8 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy, celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

1) nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębna nieruchomość,

2) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3) remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4) spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5) nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z treści cytowanych przepisów jednoznacznie wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania. Wycofane środki powinny być wydatkowane na w/w cele do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich wycofanie.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź – Widzew decydujące znaczenie mieć będzie cel na jaki zostaną przeznaczone środki wycofane z kasy mieszkaniowej i fakt, że zostaną one wydatkowane nie później niż do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zakończenie systematycznego oszczędzania. Sporządzenie aktu notarialnego w roku następnym nie skutkuje koniecznością zwrotu ulgi związanej z systematycznym gromadzeniem oszczędności w kasie mieszkaniowej. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Widzew podziela zatem prezentowany przez Panią pogląd.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Widzew stanowisko wyrażone we wniosku uznał za prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj