Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD/415-14/06
z 7 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-14/06
Data
2006.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
jazda miejscowa
obowiązek płatnika
przychody ze stosunku pracy
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy ryczałt samochodowy, wypłacany pracownicy z tytułu używania przez nią samochodu osobowego, jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Pismem z dnia 09 lutego 2006r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego), zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W złożonym wniosku prosi Pan o wyjaśnienie, czy ryczałt samochodowy, wypłacany pracownicy z tytułu używania przez nią samochodu osobowego, jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wyjaśnia Pan, iż w ramach działalności gospodarczej zatrudnia Pan pracownicę na stanowisku pielęgniarki, która w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych, w jazdach lokalnych, musi korzystać z własnego samochodu. Z tytułu używania pojazdu wypłaca Pan zatrudnionej pracownicy ryczałt.

Pana zdaniem, wypłacony ryczałt samochodowy nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa wyjaśnia, co następuje:

W ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) do końca 2003 roku funkcjonowały zwolnienia przedmiotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 13 i 22. Na podstawie tych przepisów wolne od podatku dochodowego były:
- ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność (art. 21 ust. 1 pkt 13),
- kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) i w jazdach lokalnych (art. 21 ust. 1 pkt 22).
Z dniem 1 stycznia 2004 roku uchylono pkt. 22 w art. 21 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 93, poz. 894) obowiązującą od 01 maja 2004 r., dodano do zwolnień przedmiotowych zawartych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pkt 23b, mocą którego wolne od podatku są kwoty zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika, przepis art. 23 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

Przytoczony przepis przewiduje zatem możliwość zwolnienia zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania w jazdach lokalnych, dla potrzeb zakładu pracy, pojazdu stanowiącego własność pracownika, pod warunkiem jednak, iż obowiązek pokrywania tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw, lecz dotyczy tylko niektórych grup zawodowych, np. pracowników poczty, leśników.

W związku z powyższym, w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wypłacany przez Pana ryczałt z tytułu używania prywatnego samochodu przez pracownicę, nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podsumowując, stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie zawarte we wniosku jest prawidłowe. Wypłacane świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Wypłacane kwoty w całości będą stanowiły przychód ze stosunku pracy, który łącznie z wynagrodzeniem zasadniczym za pracę należy opodatkować na zasadzie art. 32 i art. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zadeklarować w PIT-4.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj