Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
III/443-37/2005
z 27 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-37/2005
Data
2005.12.27



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
usługi prawnicze
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy jako osoba o której mowa w art. 4 ust. 1a ustawy z dnia 26 maja 1982r. Prawo o adwokaturze, czyli prowadząca działalność prawniczą nie będącą działalnością notariusza, adwokata lub radcy prawnego może korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ?


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.z 2005r. nr 8, poz.60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać Pana stanowisko za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 26.10.2005r. (uzupełnionym w dniu 29.11.2005r.) zwrócił się Pan z zapytaniem czy jako osoba o której mowa w art. 4 ust. 1a ustawy z dnia 26 maja 1982r. Prawo o adwokaturze, czyli prowadząca działalność prawniczą nie będącą działalnością notariusza, adwokata lub radcy prawnego może korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).Informuje Pan, że od dnia 01.10.2005r. jako osoba posiadająca wyższe wykształcenie prawnicze nie będąc adwokatem, radcą prawnym, notariuszem prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie usług prawniczych. Do prowadzenia działalności w w/w zakresie upoważnia art.4 ust.1a ustawy z dnia 26 maja 1982r. Prawo o adwokaturze, który zezwala na świadczenie pomocy prawnej przez osoby posiadające wyższe wykształcenie prawnicze, z wyjątkiem zastępstwa procesowego, chyba że osoby te działają na podstawie art. 87 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w charakterze pełnomocnika pozostającego w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, bądź też sprawującego zarząd majątkiem lub interesami strony. Dalej Pan nadmienia , że art.113 ust.13 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług wskazuje, iż zwolnienia od podatku od towarów i usług nie stosuje się do podatników prawadzących usługi prawnicze. Jednakże poz.38 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. (Dz. U. Nr 95, poz. 798) wydanego na podstawie art. 113 ust. 14 w/w ustawy o VAT określa krąg podmiotów prowadzących usługi prawnicze, jako notariuszy, adwokatów i radców prawnych.

Zdaniem pytającego prowadząc działalność prawniczą nie będącą działalnością notariusza, adwokata czy radcy prawnego, można korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług przewidzianego w art. 113 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie po przeanalizowaniu stanu faktycznego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 113 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W myśl art. 113 ust. 9 cytowanej ustawy o VAT, podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8. Natomiast zgodnie z art. 113 ust. 10 cytowanej ustawy, jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 lub ust. 8, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości.Jednocześnie na podstawie art. 113 ust. 13 pkt 2 cyt. ustawy o VAT zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie.

W wykonaniu delegacji ustawowej, zawartej w art. 113 ust. 14 pkt 2 ustawy o VAT Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od twarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), określające w § 1 pkt 4 oraz w § 28 listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku, określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy stanowiącą załącznik do w/w rozporządzenia.

Pod poz. 37 załącznika do w/w rozporządzenia, wymieniono rzeczoznawstwo, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego, natomiast w poz. 38 usługi prawnicze świadczone przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych. Jeżeli pytający nie posiada uprawnień notariusza, adwokata, radcy prawnego oraz wykonywane przez niego czynności nie będą kwalifikowane do usług rzeczoznawstwa , doradztwa podatnik będzie mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego według zasad ogólnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj