Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PD/415-3/2006
z 21 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-3/2006
Data
2006.02.21



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
nieruchomości
sprzedaż środków trwałych


Pytanie podatnika
W dniu 30.11.1999 r. nabyłem nieruchomość – budynek (akt notarialny Rep. A. Nr 5926/99) - przeznaczoną na działalność gospodarczą położoną na gruncie, do którego mam prawo wieczystego użytkowania (K.W. Nr 621398). W budynku tym prowadzona jest działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego polegająca na sprzedaży materiałów budowlanych. Nieruchomość ta wykazana została w ewidencji środków trwałych jako środek trwały. Budynek ten wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu zamierzam w najbliższym czasie sprzedać. Od chwili zakupu tego składnika majątkowego upłynął okres 6 lat licząc od daty jego nabycia. Czy będę płacił podatek od sprzedaży?


POSTANOWIENIE
w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowaniaprawa podatkowego

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 10.02.2006 r., uzupełnionym pismem z 21.02.2006 r. i dokonaniu oceny prawnej, orzeka w następujący sposób:
stanowisko jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek.
Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.W dniu 10.02.2006 r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego: W dniu 30.11.1999 r. Podatnik nabył nieruchomość – budynek (akt notarialny Rep. A. Nr 5926/99) - przeznaczoną na działalność gospodarczą położoną na gruncie, do którego ma prawo wieczystego użytkowania (K.W. Nr 621398). W budynku tym prowadzona jest działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego polegająca na sprzedaży materiałów budowlanych. Nieruchomość ta wykazana została w ewidencji środków trwałych jako środek trwały. Budynek ten wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu Podatnik zamierza w najbliższym czasie sprzedać. Od chwili zakupu tego składnika majątkowego upłynął okres 6 lat licząc od daty jego nabycia.

Odnosząc powyższy stan faktyczny przedstawiono następujące stanowisko – cyt. „W związku z zapisem art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne, moim zadniem, w przypadku odpłatnego zbycia przez mnie nieruchomości opisanej wyżej mój dochód z tego tytułu będzie poza zakresem opodatkowania."
Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisu art. 12 ust. 10 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne (jedn. tekst Dz. U. z 1998 r. Nr 14, poz.930 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
Zgodnie z powołanym wyżej art. 12 ust. 10 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne (jedn. tekst Dz. U. z 1998 r. Nr 14, poz.930 z późn. zm.) w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:
1) środkami trwałymi,
2) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, jest niższa niż 1.500 zł,
3) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w pkt 2 oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, nieujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej - bez względu na okres ich nabycia - stosuje się przepisy art. 28 ust. 1 i ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.
Stosownie natomiast do postanowień art. 28 ust. 1 art. 28 ust. 2 zadnie pierwsze ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.
Zgodnie z opisanym przez Podatnika stanem faktycznym ma on zamiar zbyć nieruchomość wykorzystywaną na potrzeby działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego będącą środkiem trwałym ujętym do ewidencji, której nabycie nastąpiło w 1999 r. Z przytoczonych wyżej przepisów ustawy zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż w przypadku zbycie nieruchomości będącej środkiem trwałym ujętym do ewidencji środków trwałych, bez względu na okres jej nabycia, stosuje się przepisy art. 28 ust. 1 i 2 zadanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 %. Nadmienia się, iż sześcioletni okres, na który powołuje się Podatnik we wniosku, po którym przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, odnosi się jedynie do składników majątkowych wycofanych z działalności gospodarczej.
Reasumując, uzyskany przez Podatnika przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 %. Podatek płatny jest bez wezwania, zgodnie z art. 12 ust. 10b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w terminie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 lub 1a, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj