Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PP1/443-95/05
z 10 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443-95/05
Data
2005.11.10



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe


Pytanie podatnika
- dotyczy usługi polegającej na przebudowie pomieszczeń kondygnacji parteru z dostosowaniem do potrzeb ambulatorium z izbą chorych w budynku koszarowym posiadającym klasyfikację wg PKOB 1130 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7%


Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko Pana Adama N. „D.", ul. ... E., NIP ...-...-..-.., zgodnie z którym usługa polegająca na przebudowie pomieszczeń kondygnacji parteru z dostosowaniem do potrzeb ambulatorium z izbą chorych w budynku koszarowym posiadającym klasyfikację wg PKOB 1130 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7%

jest prawidłowe.

Pismem z dnia 26.09.2005 r. (data złożenia w Urzędzie Skarbowym w Elblągu - 17.10.2005 r.) Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w zakresie podatku od towarów i usług.

W złożonym piśmie poinformował, że w dniu 13.09.2005r. podpisał umowę na wykonanie robót budowlanych w realizacji zadania pod nazwą: „przebudowa pomieszczeń kondygnacji parteru z dostosowaniem do potrzeb ambulatorium z izbą chorych - Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w budynku koszarowym w kompleksie wojskowym".

Podatnik poinformował ponadto, że jest to budynek koszarowy wybudowany przed 1939 r., zrealizowany w technologii tradycyjnej o trzech kondygnacjach nadziemnych z podpiwniczeniem, z drewnianym dachem z poddaszem częściowo użytkowym. Do kondygnacji nadziemnej zrealizowano jedno wejście z jedną klatką schodową, natomiast izbę chorych zlokalizowano na parterze budynku.

Wnioskodawca podniósł, że przy podpisywaniu umowy inwestor zakwalifikował ten budynek jako niemieszkalne zabudowanie koszarowe (PKOB 1274), natomiast w dniu 23.09.2005 r. wystosował do Podatnika pismo, w którym zmienił klasyfikację obiektu na PKOB 1130, czyli budynki mieszkalne na terenie koszar. W związku z tym inwestor zwrócił się do Podatnika z prośbą o zmianę wysokości podatku VAT z 22% na 7%.

Z uwagi na to, że każda zmiana kwalifikacji budynku czy zadania budzi podejrzenia, zatem Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem, jaką zastosować stawkę podatku VAT, jeżeli chodzi o budynek na terenie koszar o powierzchni 1.898 m2 użytkowej. Wnioskodawca nadmienił ponadto, że powierzchnia użytkowa przebudowywanego parteru wynosi 510,73 m2, natomiast pozostała powierzchnia jest wykorzystywana jako miejsce stałego zamieszkania żołnierzy i określona została przez inwestora jako budynek PKOB 1130.

Zdaniem Podatnika na powyższe zadanie należy zastosować stawkę 7% w świetle art. 146 pkt 2 ppkt. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w związku z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. załącznik nr 1 dział III pkt. 20 ppkt. 2 oraz w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych pkt. 2 w objaśnieniach do w/w rozporządzenia o PKOB.

Podatnik podniósł, że w punkcie 2 objaśnień do w/w rozporządzenia o PKOB scharakteryzowano budynki, które dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne.

Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny.

Budynki niemieszkalne są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych. W przypadku, gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.

Całkowita powierzchnia użytkowa budynku obejmuje całą powierzchnię budynku z wyjątkiem:

  • powierzchni elementów budowlanych m.in. podpór, kolumn, filarów, szybów, kominów,
  • powierzchni zajmowanych przez pomieszczenia techniczne instalacji ogólnobudowlanych;
  • powierzchni komunikacji, np. klatki schodowe, dźwigi, przenośniki.

Część „mieszkaniowa" budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkamie, suszarnie).

Reasumując zdaniem Podatnika budynek ten jest mieszkalny, gdyż udział powierzchni mieszkaniowej wynosi 73% powierzchni użytkowej budynku (1.898 - 510,73 : 1.898) i powierzchnia ta służy do zamieszkania żołnierzy na terenie koszar.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegaodpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przepis art. 41 ust. 1 w/w ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniemust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 41 ust. 16 w/w ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych, wdrodze rozporządzenia, może obniżać stawki podatku do wysokości 0%, 3% lub 7% dladostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług albo dla części tych dostawcówczęści świadczenia usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek,uwzględniając:

  1. specyfikę obrotu niektórymi towarami i świadczenia niektórych usług;
  2. przebieg realizacji budżetu państwa;
  3. przepisy Wspólnoty Europejskiej.

W wykonaniu powyższego upoważnienia Minister Finansów w dniu 27 kwietnia 2004 r. wydał rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).Zgodnie z § 5 ust. 1 w/w rozporządzenia stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Pod pozycją 20 w punkcie 2 załącznika wymieniono budowę, remonty i bieżącą konserwację budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130): budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

W objaśnieniach do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) zawarto definicję m.in. budynków mieszkalnych. Zgodnie z tą definicją przez budynki mieszkalne rozumie się obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jak wynika ze złożonego przez Podatnika wniosku, udział powierzchni mieszkaniowej do powierzchni użytkowej przedmiotowego budynku wynosi 73% (1.898 - 510,73 : 1.898) i powierzchnia ta służy do zamieszkania żołnierzy na terenie koszar. Przedmiotowy budynek został zakwalifikowany przez inwestora do PKOB 1130. W świetle powyższego wskazany budynek spełnia warunki budynku mieszkalnego.

W związku z powyższym stanowisko Podatnika, zgodnie z którym usługa polegająca na przebudowie pomieszczeń kondygnacji parteru z dostosowaniem do potrzeb ambulatorium z izbą chorych w budynku koszarowym PKOB 1130 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7%, jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że powyższej interpretacjiudzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę w zapytaniu oraz wiązujące na dzień udzielenia odpowiedzi przepisy prawa podatkowego.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w wysokości 5 zł od wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj