Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US-31/PW I/4400/435/II/05/AK
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-31/PW I/4400/435/II/05/AK
Data
2005.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
pełnomocnictwo
podpis


Pytanie podatnika
Podatnik udzielił pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji VAT-7 i VAT-7K osobie fizycznej na podstawie art. 96 Kodeksu Cywilnego. Czy można udzielić osobie trzeciej pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych VAT-7 i VAT-7K w imieniu podatnika bądź osoby reprezentującej osobę prawną będącą podatnikiem?


Odpowiedź:

Zgodnie z zapisem art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Na podstawie art. 99 ust. 3 w/w ustawy o VAT mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, oraz podatnicy, o których mowa w art. 43 ust. 3, wykonujący wyłącznie czynności wymienione w tym przepisie, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2 (...), tj. w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Deklaracje podatkowe składane są według ustalonego wzoru określonego w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie delegacji ustawowych. Wzór deklaracji VAT-7 i VAT-7K określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U8. Nr 185, poz. 1545). Deklaracje VAT-7 i VAT-7K w poz. 68 zawierają zapis: „Podpis (i pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika”.

W myśl art. 136 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Natomiast pełnomocnikiem strony zgodnie z art. 137 § 1 i 2 w/w ustawy – Ordynacja podatkowa, może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, dla której pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu.

Wobec powyższego deklaracje VAT-7 i VAT-7K podpisuje podatnik lub osoba reprezentująca podatnika, którą może być pełnomocnik (jeśli z treści udzielonego pełnomocnictwa wynika upoważnienie do podpisywania deklaracji).

Mając na uwadze wyżej przedstawiony stan faktyczny i prawny, tut. Organ podatkowy uznaje stanowisko Pana za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj