Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/TP/448/297/MM/06
z 30 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/TP/448/297/MM/06
Data
2006.01.30



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
usługi taksówkowe


Pytanie podatnika
Czy po 12 miesiacach opodatkowania w formie ryczałtu wg stawki 3% można skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art.113 ust.1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z dnia 04 stycznia 2005r z późn. zm), w związku z pismem z dnia 21.12.2005r uzupełnionym w dniu 12.01.2006r w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących usług taksówkowych, na mocy ustawy z dnia 11 marca 2005r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego

postanawia

- uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

1.Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Świadczy Pan usługi taksówką osobową od września 2004r. opodatkowując te usługi w formie ryczałtu wg stawki 3%. W 2005 roku obrót Pana nie przekroczył 10 000 euro.

Pytanie podatnika:

Czy po 12 miesiącach opodatkowania w formie ryczałtu wg stawki 3% można skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust.1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług ?

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W Pana przekonaniu można powrócić do zwolnienia podmiotowego po upływie 12 miesięcy stosowania opodatkowania w formie ryczałtu.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż w związku z likwidacją po dniu 30 kwietnia 2004 roku zwolnienia od podatku od towarów i usług dla usług taksówkowych usługi te od dnia 1 maja 2004 roku zostały opodatkowane, w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, wg stawki 7%. Natomiast podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych mogli wybrać opodatkowanie w formie zryczałtowanej wg stawki 3%.

Obowiązek opodatkowania w/w czynności zarówno wg zasad ogólnych jak i w formie ryczałtu wynika z rezygnacji lub utraty ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT.

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia podmiotowego (lub z niego zrezygnował), może na mocy art. 113 ust.11 ustawy ponownie z niego skorzystać, ale dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował. Ponadto ponowne skorzystanie ze zwolnienia uzależnione jest od spełnienia dodatkowych warunków tj. sprzedaż podatnika nie może przekroczyć w poprzednim roku podatkowym równowartości 10 000 euro jak również podatnik nie może wykonywać czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

Powołany przez Pana przepis art.114 ust.4, który stanowi, że podatnik, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu, może zrezygnować z tej formy opodatkowania, nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego nie będzie rozliczał się w formie ryczałtu dotyczy rezygnacji z formy opodatkowania. Nie obejmuje natomiast swym zakresem rezygnacji ze statusu podatnika od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, że nie spełnia Pan warunków do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w art.113 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż nie minęły 3 lata od momentu utraty (lub rezygnacji) ze zwolnienia (obowiązek podatkowy powstał 01.09.2004).

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

P o u c z e n i e

1.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

2.Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. Ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

3.Na powyższe postanowienie na mocy art. 14 a § 4 powołanej wyżej ustawy przysługujezażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj