Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PD/415-1/KM/06
z 3 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-1/KM/06
Data
2006.03.03



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
koszty uzyskania przychodów
nieściągalność
uprawdopodobnienie nieściągalności
wierzytelność
zaliczenie
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy w 2006 roku prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów Podatnik ma prawo zaliczyć w koszty działalności wierzytelności niezapłacone , które powstały w okresie kiedy rozliczano się w formie ryczałtu ewidencjonowanego?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm./ - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 05.01.2006r. /data wpływu 06.01.2006r/ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - dotyczącej prawa zaliczenia w koszty uzyskania przychodu w 2006roku kwoty niezapłaconych wierzytelności, które powstały w okresie kiedy rozliczano się w formie ryczałtu ewidencjonowanego
-jest nieprawidłowe w części dotyczącej udokumentowania nieściągalnych wierzytelności
-jest prawidłowe w części dotyczącej prawa zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wierzytelności nieściągalnych pomimo tego, że wcześniej były opodatkowane ryczałtem.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 06.01.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek z dnia 05.01.2006r. uzupełniony w dniu 16.01.2006r. i 14.02.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczący zapytania czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowany w 2006r. na zasadach ogólnych ma prawo zaliczyć w koszty 2006r. kwoty niezapłaconych wierzytelności powstałych w 2002r. i 2003r. tj. w okresie kiedy był opodatkowany w formie ryczałtu.

Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco :
Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko"Przedsiębiorstwo Usługowe".
W latach 1998r. - 2005r. dokumentację rachunkową firmy prowadził w oparciu o ewidencję przychodów dla rozliczeń ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Od 01.01.2006r. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowany na zasadach ogólnych i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
W latach 2002-2003 wykonywał usługi dla firmy która jest obecnie w upadłości. Należność z tytułu świadczonych usług zarachował jako przychody należne i odprowadził zryczałtowany podatek dochodowy.
W postępowaniu nakazowym z dnia 26.05.2003r. Sąd Okręgowy ........ nakazał zapłatę w/w należności powiększonej o kwotę naliczonych kosztów postępowania w wysokości 1.398zł.
W dniu 06.09.2004r. podatnik otrzymał kwotę 9.696,28zł.Pozostała należność w wysokości 74.896,25zł. nie została zapłacona do dnia dzisiejszego.
W dniu 13.08.2004r. postanowieniem Sądu Rejonowego .............została ogłoszona upadłość dłużnika.
Postanowieniem komornika z dnia 06.09.2004r. umorzono postępowanie egzekucyjne na podstawie art. 146 § 1 prawa upadłościowego. Podatnik zgłosił wierzytelności do Sądu Rejonowego.............w dniu 09.09.2004r. Postępowanie upadłościowe nie zostało jeszcze zakończone.

Pytanie podatnika:
Czy w 2006roku prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów ma prawo zaliczyć w koszty działalności wierzytelności niezapłacone , które powstały w okresie kiedy rozliczano się w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Stanowisko wnioskodawcy:
Podatnik uważa, że będąc w 2006r. opodatkowany na zasadach ogólnych i prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów ma prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wierzytelności nieściągalne udokumentowane postanowieniem o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z dnia 06.09.2004r., gdyż w/w wierzytelności na dzień dzisiejszy nie są przedawnione a nieściągalność została uprawdopodobniona.

Dokonując analizy stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:

Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm )- za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Przychody te wykazuje się do opodatkowania niezależnie od tego czy zostały zapłacone.
Dostrzegając skutki prawne tego aspektu działalności podatników ustawodawca umożliwił zaliczenie - po spełnieniu określonych przepisami wymogów - wierzytelności nieściągalnych do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle art. 23 ust. 1 pkt 20 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wierzytelności nieściągalne, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne, których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Artykuł 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje dwa warunki pozwalające na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne. Pierwszym jest, aby wierzytelności te zostały uprzednio na podstawie art. 14 zarachowane jako przychody należne.

Drugim warunkiem jest natomiast uprawdopodobnienie nieściągalności. Z art. 23 ust. 2 wynika, iż za wierzytelności, o których mowa w ust. 1 pkt 20 uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana:

  1. postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo
  2. postanowieniem sądu o:
    a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub
    b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa w lit. a, lub
    c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo
  3. protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od tej kwoty.

Jak wynika z powyższego, zaliczenie wierzytelności nieściągalnych do kosztów uzyskania przychodów ustawodawca uzależnia od łącznego spełnienia wyżej wymienionych warunków.

Zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym w 2002r i 2003r. wystawił Pan faktury VAT na rzecz swojego kontrahenta ................... Kwoty wynikające z tych faktur zostały zaliczone do przychodów należnych i opodatkowane.
Z uwagi na fakt, że dłużnik zalegał z zapłatą należności, skierowano sprawę do Sądu Okręgowego o wydanie nakazu zapłaty.
Sąd Okręgowy ........ w postępowaniu nakazowym z dnia 26 maja 2003r. nakazał pozwanemu zapłatę na rzecz wnioskodawcy.
W dniu 13.08.2004r. postanowieniem z Sądu Rejonowego ............. została ogłoszona upadłość dłużnika.

Następnie Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w postanowieniu z dnia 06.09.2004r. umorzył postępowanie egzekucyjne.
Zgodnie z udzieloną informacją z dnia 13.02.2006r. (data wpływu 14.02.2006r.) zgłosił Pan swoje wierzytelności do Sądu Rejonowego w dniu 09.09.2004r. i na dzień 13.02.2006r. nie zostało zakończone postępowanie upadłościowe. Ponadto wyjaśnił Pan, że uzyskał informację od syndyka, że postępowanie upadłościowe zakończy się jego umorzeniem.
Analiza treści art. 23 ust.1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) pozwala postawić tezę, że podatnicy, mogą zaliczyć w koszty uzyskania przychodów nieściągalne wierzytelności, po ich udokumentowaniu w sposób określony w ust. 2 tego artykułu.
Jak wynika z treści tego przepisu jest to katalog zamknięty sposobów dokumentowania nieściągalności. Oznacza to,że wierzytelność może być uznana za nieściągalną jedynie wtedy, gdy okoliczność ta została wykazana w sposób wymieniony w powołanym wyżej przepisie - art. 23 ust 2 cyt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym należy stwierdzić, że przedłożone przez Pana dowody, a mianowicie postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z dnia 06.09.2004r. wydane przez Komornika Sądowego ............................... nie uprawniają jeszcze do zaliczenia wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów.

Dopiero umorzenie postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania daje podstawy do zaliczenia wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów.
Również umorzenie postępowania upadłościowego z innych przyczyn nie daje takich podstaw.
Zatem zarachowanie wierzytelności nieściągalnej w koszty uzyskania przychodów może nastąpić w roku podatkowym, w którym nieściągalność tych wierzytelności zostanie uprawdopodobniona.

Fakt iż w latach wcześniejszych był Pan podatnikiem podatku dochodowego zryczałtowanego nie będzie miał w tym przypadku wpływu na prawo zaliczenia udokumentowanych wierzytelności nieściągalnych w koszty uzyskania przychodów prowadząc obecnie podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Reasumując niezapłacone wierzytelności w kwocie netto (bez podatku VAT) będzie Pan mógł zaliczyć w koszty uzyskania przychodów w roku podatkowym w którym nieściągalność zostanie uprawdopodobniona i jeśli będzie się Pan rozliczał na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r Nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj