Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ząbkowicach Śląskich
PDI/415/1/59/16/2005
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/1/59/16/2005
Data
2006.01.04



Autor
Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ewidencja przychodów
koszty uzyskania przychodów
przekazanie towarów


Pytanie podatnika
W jaki sposób ewidencjonować w zryczałtowanym podatku dochodowym przekazanie towarów handlowych na potrzeby gospodarstwa rolnego.


Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny. Przedsiębiorca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą jako osoba fizyczna opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jest również podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem działalności jest sprzedaż pasz dla zwierząt. Oprócz prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej przedsiębiorca prowadzi również gospodarstwo rolne i hodowlę zwierząt. Ze względu na zmiany jakie nastąpiły u dostawcy pasz podatnik dokonuje zakupu pasz na jedną fakturę wystawioną na firmę (wcześniej pasze na potrzeby gospodarstwa rolnego kupowane były na oddzielną fakturę). Część zakupionych towarów handlowych (pasz) udokumentowanych jedną fakturą zakupu wystawioną na firmę, podatnik przekazuje w cenach zakupu na potrzeby gospodarstwa rolnego.

Zdaniem Wnioskodawcy wartość faktury zakupu należy pomniejszyć na podstawie dowodu wewnętrznego o kwotę przekazanych na potrzeby gospodarstwa towarów. W zryczałtowanym podatku dochodowym powyższy fakt nie będzie ujmowany w ewidencji przychodów, gdyż nie stanowi przychodów ze sprzedaży.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów. Natomiast do udokumentowania zakupu towarów stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (art. 4 ust. 3 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

W myśl rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, o których mowa w § 12-16 (między innymi faktury, faktury VAT RR, dokumenty celne, dowody wewnętrzne). Z ww. rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie wynika, który z wymienionych dowodów stanowi podstawę udokumentowania operacji pobrania towarów na potrzeby osobiste (w tym wypadku przekazania na potrzeby prowadzonego gospodarstwa rolnego).

W powyższej kwestii decydujące znaczenie będą miały uregulowania wynikające z przepisów dotyczących podatku od towarów i usług.

    W przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), a mianowicie:
    -przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
    -wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny
    zgodnie z art. 106 ust. 7 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług podatnik zobowiązany jest wystawić fakturę wewnętrzną, za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

Biorąc powyższe pod uwagę podstawą udokumentowania przekazania zakupionych towarów(paszy) na cele gospodarstwa rolnego również w zryczałtowanym podatku dochodowym będzie faktura wewnętrzna VAT.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Stosownie więc do art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Tut. organ podatkowy zgadza się zatem ze stanowiskiem Podatnika, iż fakt przekazania towarów na cele gospodarstwa rolnego nie będzie ujmowany w ewidencji przychodów ponieważ nie stanowi przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj